Yunanistan’ın dümbelek ittiği FETÖ sanığı çifti gelişigüzel yakalandıkları güç ele verdi

Edirne’bile askeri alanda yakalanan FETÖ sanığı familya âdem turistik gezi üzere bölgede bulunduklarını sav etti, birlikte yakalandıkları sanık ise telefon, cüzdan ve eşyalarına el konulduktan sonraları Yunanistan polisi marifetiyle Türkiye’ye itildiklerini söyledi

Fetullahçı Yıldırı Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hapis cezasına çarptırılan ve sıkı dışına depar yasağı neredeyse tahliye edilen Rıdvan ve Şehriyâr Anur çifti ile Gaye Yaşar, kaçtıkları Yunanistan’üstelik telefon, cüzdan ve eşyaları alındıktan bilahare Türkiye’ye itildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Edirne’nin Uzunköprü ilçesine sınırlanmış Karayusuflu beldesinde 19 Temmuz’dahi önleyici manşet devriyesindeki kurnaz ekibi askeri bölgede üzerleri yaş, başmak bağcıkları olmayan biri kadın 4 kişiyi yakaladı.

Kimlik sorgusu sırasında Rıdvan Anur’un “silahlı terör örgütü üyeliğinden” Ankara 23. Korkulu Ceza Mahkemesince 10 yıl 6 ay, eşi Odalık Anur’un ise tıpkısı suçtan Ankara 25. Alçak Ukubet Mahkemesince 7 yıl 9 ay 22 zaman hapse mahkum edildikleri belirlendi.

Anur çifti ile bu arada yakalanan maznun Erek Yaşar da Tunceli 2. Aheste Ukubet Mahkemesince FETÖ üyeliğinden hapishane cezasına çarptırıldığı, dosyasının istinafta olduğu tespit edildi.

Diğer şahısın bile Bakırköy 3. Hazar Ukubet Hakimliğince “bilerek kanlı” suçundan karşı arama kararı olan Yiğitlik Çukurova olduğu kayıtlara geçti.

Üzerlerinde telefon ve cüzdan namevcut şüpheliler, müddeiumumilik talimatıyla gözaltına alındı.

– Turistik seyahat için bölgedeydik

Maznun Melik Anur ifadesinde, kısaca 3 ay geçmiş evlendiğini, eşi Rıdvan’ın uyanık kursiyer teğmen yerine fariza yaptığı sırada ihraç edildiğini söyledi.

Seyahat üzere 18 Temmuz’bile esmer yoluyla Edirne’ye geldiklerini, tarihi yerleri mülakat ettiklerini argüman eden Anur, “Turistik yolculuk gayeli Edirne’ye eşimle gitmiştim. Bu esnada ayrıksı iki kişiyle karşılaştık, devriye görevi eden bitirmiş, bizi onlarla birlikte diye muamelat yaptı. Yakalandığım yerin Yunanistan’a yakın olan tıpkısı kesim olduğunu bilmiyordum. Silahlı yıldırı örgütüne üyelikten kaydım olması ve bulunduğum yerin sınıra mail bire bir toprak bulunması zımnında gözaltına aldım. Banko karşıya geçme üzere düşüncem ya bile teşebbüsüm olmadı.” ifadesini kullandı.

Yakalandıkları sırada üzerlerinde neden telefon ve cüzdan bulunmadığı hatırlatılan Padişah Anur, “Eşimin üzerinde yanılmıyorsam 800 dolar kadar parası vardı. Benim üzerimden de 10 ekü daha çok. Bunun öncesinde çantam çalınmıştı. Henüz eskimemiş olduğu üzere müracaatta bulunamadık.” dedi.

– “Eşimle telefon kullanmıyoruz”

Sanık Rıdvan Anur dahi FETÖ’den mahkum edildiği dosyanın temyiz aşamasında olduğunu ve karşı daraç dışına çıkış yasağı bulunduğunu söyledi.

Edirne’ye eşiyle yolculuk amacıyla geldiklerini, bulundukları bölgede jandarma vasıtasıyla alınarak karakola götürüldüklerini tamlayan Rıdvan Anur, gelişigüzel yakalandığı farklı şahısları ise tanımadığını öne sürdü.

Yakalandıkları içtima sınıra haddinden fazla mail olmadığını belirten Rıdvan Anur, “Ego ve eşim telefon kullanmadığımız için üzerimizde telefon yoktu. Gece 01.00 sularında orada bulunmamızın sebebi gezimizi bitirmiştik ve ahit yoluna girmiştik. Mikro dışına benzemek kabilinden aynı niyetim yoktu. Yanımızdaki iki kişiyi tanımıyorum. Bu kişilerle ev dışına cızlam düşüncemiz yoktu. Oradayken bu kişilerle karşılaştık.” savunmasını yaptı.

KAPAT X

– “Para ve eşyalarımız alıp geri ittiler”

Sanık Tasavvur Yaşar bile 14 Temmuz’bile Edirne’ye geldiğini, elan önceleri telefonla ulaştığı kişiye, kendisini Yunanistan’a götürmesi karşılığında 2 bin 500 ekü verdiğini söyledi.

Bu kişinin yönlendirmesiyle 5 dönüş Edirne’birlikte konakladığını, ardından bulunduğu yere 2 aracın geldiğini anlatan Yaşar, şöyle bitmeme etti:

“Beni aldılar, biz arkadaki araçla tahril uzunlamasına kadar geldik. Beni getiren anahtar şoförünün ismi, duyduğum kadarıyla Rıdvan’dı. Bizi temel durmaksızın getirdi. Bu noktada Afganistan uyruklu olduklarını adisyon ettiğim 2 hayat bizi botlarla Yunanistan’a geçirdi. Karşıya geçtiğimizden eksik saat sonra Yunanistan polisi marifetiyle yakalanarak eşyalarımız, telefonumu ve paralarım elimden alınarak Türkiye’ye itildim.”

Ankara’ya okşamak isterken kat üstünde başka sanıklarla gelişigüzel Güllabi yoluyla yakalandığını aktaran Yaşar, “Karşıya geçmeyi istememdeki amacım mevcut dosyamdan çevre değildir, elden yaşadığım maddi sıkıntılardan ötürüdür. Yaptıklarım amacıyla pişmanım.” dedi.

Söz konusu sanıklar, adli arama hükümlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle henüz geçmiş yargılandıkları mahkemelerce tutuklandı.

Share: