Türk bayrağı, Paris MoU Sefine Başarım Listesi’nde 8’inci sıraya yükseldi

Talih bayrakları üzere saygınlık ve erdemli standart göstergesi olan listede, Türk bayrağı akıbet üç yılda 24 ayakyolu terfian evvel 10 mutluluk arasına yerleşti

Türk bayrağı, Paris MoU Sefine Başarım Listesi’nde 8’inci sıraya artık.

AA muhabirinin, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığından aldığı bilgiye bakarak, liman devletlerinin ecnebi bayraklı gemilere yönelik kontrolleri, imzaladıkları liman devleti kontrolü mutabakat muhtıraları (MoU) kapsamında gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda acun genelinde Müttehit Devletler Kıyı Güvenliği ile 10 liman devleti kontrolü (PSC) rejimi bulunuyor. Paris MoU, bunlar arasında arz çokça dikkate alınan, prestijli andıç kendisine kabul ediliyor.

Paris MoU kapsamında gerçekleştirilen liman devleti denetimleri neticesinde, 2002’birlikte yağız listede bulunan Türk bayrağı, bakanlıkça ölçülü korkulu çalışmalar sebebiyle 2006’bile gri Listeye, 2008’üstelik ise beyaz zehir listeye yükseldi ve mevcut durumda beyaz zehir listedeki yerini güçlendirerek korumaya bitmeme ediyor.

Türk bayraklı gemilerin Paris MoU’daki denetleme periyotları ve bu denetimler sonucu tayin edilen eksiklikleri gözetilerek liman başkanlıkları ile gerekli koordinasyon sağlanıp gemilere yönelik öncü devleti denetimleri (civar sörvey) memur uzmanlarca yapılıyor.

Güzeşte yıl kestirmece 1750 dolay sörvey gerçekleştirilerek Türk bayraklı gemilerin özellikle Paris MoU kalkmak üzere liman devleti kontrollerine hazırlıklı olması sağlandı. Bu çalışmaların sonucunda Türk bayrağı, Paris MoU aracılığıyla yayımlanan listede, sunma kalburüstü başarım gösteren önceki 10 bayrak devleti arasına girerek 8. sırada kendisine vadi buldu.

Güzeşte yıl sadece bir tane gemi tutulurken 100’ü bulan tutulma sayılarından bu seviyeye gelinmesinde sunu kebir etkenlerden biri bile sefine donatanlarının işletmecilikte gösterdiği başarım ve denizcilerin özverili çalışmaları oldu.

Paris MoU üstelik beyaz listede olmak, talih bayrakları için saygınlık ve faziletkâr standart göstergesi olmanın birlikte bayrağı taşıyan gemiler üzere üstelik elan düşük ömre bedel sigorta, yük piyasasında daha dümdüz ve ayrıntılı vadeli gelişim bulabilme, Avrupa limanlarıyla yapılan deniz ticaretinde palas anlamına üstelik geliyor.

Türkiye’nin bahir ticaretinin şişman bölümünün Avrupa limanlarıyla gerçekleştirildiği göz önüne alındığında beyaz listede olmanın önemi elan birlikte artıyor.

Share: