VALİLİK DEVREYE GİRDİ; SMA’LI EMİR ASAF İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

TRABZON’birlikte, Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tip 2 hastası Emir Asaf (3) üzere vilayet musaddak müzaheret kampanyası başlatıldı. Belden aşağısı tutmayan ve üzeri fonksiyonlarını yenilgi tehlikesi zinde Irade Asaf’ın ev dışında tedavi görebilmesi için 35 milyon TL gerektiğini söyleyen cet Ercan Akyüz, Trabzonlular, Egemen bebeğe evladı kabilinden eş imdi. Ferman Asaf da Trabzon’un evladı. Buyuru Asaf’a sahip çıkalım, sağlığına kavuşturalım dedi.

Akçaabat ilçesinde hayat dolu, 2 yavru sahibi Zeynep ve Ercan Akyüz çifti, iri çocukları Egemenlik Asaf’ın 7 aylıkken emeklemekte zorlandığını fark yazar, hastaneye başvurdu. Hastalık belirtisi göstermeyen Irade Asaf’ın kişileştirme süreci, Covid-19 pandemisinde sayrılarevi servislerinin kapanması dolayısıyla gecikti. Daha 2 yaşındayken yapılan şifahane kontrollerinde SMA Makule 2 teşhisi konulan Kaime Asaf için Trabzon Valiliği’nin izniyle arkalama kampanyası başlatıldı. Irade’in elverişsiz dışında umar tedavisi görebilmesi üzere 35 milyon TL gerektiğini belirten aile, hayırseverlerin desteğiyle evlatlarının sağlığına kavuşacağı günü ümitle beklediklerini belirtti.

‘SMA BELİRTİSİ OLMAYINCA ASKIDA KALDI’

Emir Asaf’ın bebekken emeklemekte zorlandığını fark edip, hastaneye başvurduklarını belirten Ercan Akyüz, Ilkin boynunu ve başını tutabiliyordu, desteklenmemiş oturabiliyordu ama ayaklarının üzerinde aşkın durmuyor, emeklemiyordu. 7 aylıkken hastaneye götürdüğümüzde yaşına bakarak alışılagelen olduğunu söylemişlerdi. Pandemi başlayınca hastaneler kapandı. 1 yaşına girince nöroloji bölümünde tetkikleri yapıldı ve hastalığı gösteren hiçbir akıbet çıkmadı. Vücutta ve ellerde titreyiş, yalman duramama kadar SMA belirtisi de olmadı. Belirti bulunamayınca dahi askıda kaldı dedi.

‘1 YIL VAKTİ OLMAYABİLİR’

Egemenlik Asaf’a SMA teşhisinin 2 yaşında konduğunu ve oğullarının tedaviye başlaması amacıyla kilo almaması gerektiğini belirten Akyüz, Teşhisin konulması pandemi zımnında gecikti. Buyruk Asaf’a tedavi olabilmesi üzere 21 kilo sınırı koydular. Şu zaman 17 kiloda. Emir Asaf’ın şu dakika trakesi bulunmayan, solunum desteği almadan soluk alabiliyor ama belden aşağısı tutmuyor. İlerleyen günlerde otama olmazsa özge fonksiyonlarını de kaybedebilir. Şu an oturabiliyor amma oturamayabilir, çağ alamayabilir. Otama Dubai’birlikte yapılıyor ve 35 milyon TL’yi çok mülk gerekiyor. Normal vatandaşların karşılayamayacağı ayrımsız para ve bu nedenle valilik onayıyla kampanya başlattık diyerek konuştu.

‘EGEMEN GİBİ OĞLUMU DE SAĞLIĞINA KAVUŞTURALIM’

Irade Asaf’ın, SMA’lı Hâkim süt kuzusu gibi otama olması için destek beklediğini belirten Akyüz, Buyuru Asaf’ın diğer SMA’lı kardeşlerine göre şansı, boğazına trake açılmaması amma yarın açılmayacağı anlamına gelmez. Emir Asaf, 1 sene içre ilacını alırsa mevcudiyet boyu sağlığına kavuşabilir. Trabzonlular, Hükümran bebeğe evladı üzere erbap imdi. Buyruk Asaf bile Trabzon’un evladı. Buyuru’e dahi topluluk çıkalım, Egemen kadar oğlumu dahi sağlığına kavuşturalım dedi.

Zeynep Akyüz bile Irade Asaf yürüyemiyor, belden aşağısı tutmuyor. Vilayet izinli kampanya başlattık. 9 maaş olan ayrıksı çocuğumda SMA bulunmayan. Tahlilleri olumsuz bundan sonra. Anneye evladının yürüyememesi haddinden fazla print. Oğlumun tek çaresi SMA ilacı, onu alırsa inşallah yürüyecek. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Tek istediğimiz evladımızı tedavi ettirebilmek diyerek konuştu.

Share: