Ukrayna’dan hububat taşıyacak evvel geminin yüklemesine başlandı

Ukrayna Çap Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın 24 Şubat’ta ülkesine cüretkâr düzenlenmesinden beri Ukrayna’dan hububat taşıyacak geçmiş gemi yüklemesinin Odessa bölgesindeki Çornomorsk’ta başladığını bildirdi.

Zelenskiy ülfet ettiği Çornomorsk Limanı’ndaki incelemelerin peşi sıra yaptığı açıklamada, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Rusya, Ukrayna ve Konfedere Milel (BM) ortada imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına göre hububat sevkiyatının başlatılması amacıyla müstelzim hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Buket Kabakcı, ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink ile gayrı diplomatlarla limana mevrut Zelenskiy, savaşın başlamasından bu yana evvel geminin burada sevkiyat amacıyla yüklenmeye başladığını vurgulayarak, “Savaşın başlangıcından itibaren geçmiş gemi yükleniyor, bu aynı Türk gemisidir. ” dedi.

Hububat ihracatı amacıyla Ukrayna adına amade olduklarına meni eden Zelenskiy, ortaklardan sevkiyat için bilgi beklediklerini aktardı.

Zelenskiy, “Tarafımız ağız ağıza amade. Ortaklarımıza, BM ve Türkiye’ye tamam sinyalleri ilettik ve ordumuz tehlikesiz durumu güvence ediyor. Altyapı Bakanı, Türk tarafı ve BM ile aracısız irtibat halinde. Onlardan bir çevir sinyali bekliyoruz, sanırım bu bugün evet üstelik yarın olacak.” diyerek konuştu.

Telegram kanalından paylaştığı kayıtlı mesajında bile Zelenskiy, Ukrayna adına global besin güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesinin kendileri üzere nazik önem taşıdığına dikkati çekerek, “Ukrayna tahılını ihraç etmeye hazırız. Ortaklarımızdan ulaşımın başlamasıyla ilgili sinyaller bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

– Odesa Limanı gazetecilere açıldı

Rusya’nın 24 Şubat’ta ofans düzenlediği Ukrayna’da aylardır sınırlanmış olan Odessa Limanı, bugün evcil ve arsıulusal matbuat kuruluşlarının temsilcilerinin ziyaretine açıldı.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, tahıl sevkiyatıyla ilgili burada basın toplantısını düzenledi.

Share: