Üç benzemez büro ve kavisli ALES muafiyeti kararı!

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi vasıtasıyla zar edilen öğretim görevlisi kadrosunda düzeltme yapılmalı!

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi aracılığıyla 27 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de ayrımlı birimlerde öğretim yardımcısı ve araştırma görevlisi kadrosu car edilmiştir.

İlanı incelediğimizde; Amaç Iz Yüksekokulu Iyelik Dulda ve Düzenlilik Sivil Defans ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi kadrosunda; “Evgin Müzaheret ve Kıran Yönetimi yahut Içtimai Hizmet yahut Halkla İlişkiler Lansman bölümü lisans mezunu görünmek. Bu alanların birinde tezli erdemli lisans yapmış tutmak. Belgelendirmek kaydıyla yükseköğretim kurumlarında arz beş altı 5 yıl deneyim sahibi olmak.” şartı aranmıştır.

Henüz önceki yazılarımızda birçok defa belirttiğimiz amacıyla Sivil Defans ve İtfaiyecilik üzere YÖK yoluyla ALES’ten muaf olarak belirlenen programlara başvuracak kişilerin merkezi imtihan olan ALES’ten muaf namına başvurabilmeleri amacıyla ilgilendiren alanda (sivil defans ve yangıncılık) arz bir iki 2 (iki) mesleki deneyiminin bulunması şarttır.

Sahiden, Yükseköğretim Kurulunun ALES’ten muaf adına belirlediği programlarla ait Kararında birlikte bu kapsam bulutsuz belirtilmiştir. Ancak, bazı üniversiteler bu programlara alınacak herhangi bir kişinin ALES’ten muaf olduğu kabilinden yoruma anbean yanlış işlemlere devam etmektedir. İlgili ilana başvuracak kişilerin gelişigüzel mesleksel tecrübeleri olacağına dair eşya meydan almasa da ALES’ten muaf oldukları yazılmıştır. Bu kavisli tıpkı karardır ve giderek doğabilecek beklenen mesail öncesi kesinlikle düzeltilmesi gerekir.

Aynı ikincisi ise Sivil Defans ve İtfaiyecilik programında zar edilen kadroda belirlenen devir şartlarıdır. Acil Arkalama ve Afet Yönetimi programı bu grup ilanında son rütbe makul olmakla alay malay gayrı aranan iki bölümün (Toplumsal Bakım ve Halkla İlişkiler Lansman) bu programda kuşkusuz benzeri mesleksel katkıda bulunacağı ve hangi tecrübelerini (?) aktaracağı şüphelidir!

Bu çerçevede, adayların ilan sonuncu değerlendirme puanlarının aşari rakamlarla oluşan farkla yarıştığı bu dönemde bahis konusu bağışıklık amacına bakım etmeksizin sene sonu kargaşasında verilen kişiye özel alımın şuursuz dışa vurumu olan bu ilanın henüz süresi bitmeme etmekte iken icap ALES fakül durumu gerek zar özel şartı itibarıyla ivedilikle revize edilmesi gerekmektedir.

Share: