Türkiye’nin sunma faziletli rakımda mevcut siperleri Tarihi Sit Alanı kendisine tescillendi

Türkiye’nin bildirme yüksek rakımda mevcut siperleri Tarihi Sit Alanı kendisine tescillendi

Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırlarındaki siper, oyuntu ve değişik uğraş kalıntıları Tarihi Sit Alanı oldu

Gümüşhane’de Deveboynu Siperleri’nin arkası sıra Artabel Gölleri Zevk Parkındaki kayran 2.Tarihi Sit Alanı oldu

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Türkiye’nin bildirme faziletli rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Beğeni Parkında himaye ve değişik çekişme kalıntılarının kayran aldığı 4,5 milyon metrekarelik kayran tarihi sit alanı yerine tescillendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ekin Varlıklarını Himaye Kesim Oturmuş, 7433 basit kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Beğeni Parkı sınırları içerisinde kâin alanı 2863 az Hars ve Zevk Varlıklarını Dulda Kanunu kapsamında “Tarihi Sit Alanı” olarak tescilledi. Kararda 1913-1917 yılları arasında 3.Ordu Komutanlığı Kortej ve Tümenlerine kapalı birliklerin savaştıkları martir mezarı, dulda, araba yolları, fırın kabilinden unsurların düzlük aldığı Artabel Gölleri Gusto Parkı ve yandaki parselde bulunan Giresun’un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında kâin karargah kalıntılarının milli tarih ve askeri savaş tarihi açısından makro olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Acımasız kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından yağlık sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı adına belirlendiği tabir edildi.

Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Gusto Parkının 3 bin 149 metre rakımlı zirvelerinde 1916-18 Acımasız işgali döneminden kalan himaye, şehitlik, karargah ve yolların tescili amacıyla Gümüşhane Valiliğinin talebiyle Trabzon Firez Varlıklarını Esirgeme Toprak Kurulu Müdürlüğünden Arkeolog ve Konuşma Tarihi Uzmanından oluşan gök bilimi konuyu yıllar önceki gündeme getiren gazetecilerle ve Huy Siper ve Milli Parklar ekiplerinin rehberliğinde geçtiğimiz aylarda alanda foto, video, kadar ve koordinatlar alarak raporlar hazırlamıştı. Toplanmış 5 bin 859 hektarlık alana cemaat ve 1998 yılında beğeni parkı car edilen ve Gümüşhane’nin çatısı kendisine nitelendirilen Artabel Gölleri Gusto Parkı, yamaçlarının herhangi bir yerinden buz kabil cari suları, gürül gürül edvar dereleri, şelaleleri ve 20’den çok cümudiye gölüyle ışıkla suyun buluştuğu doruk ve ölmeden ilk görülmesi gereken saha adına biliniyor.

Alanda vadi kayran şehit kabri ve bulunduğu bölgenin kolaylıkla altında saha kayran “Ahtabur” gölüyle ilgilendiren anlatılan hikaye şu şekildeydi: “Gümüşhane bölgesinin Ruslar aracılığıyla işgal edilmesinin ardından, işgale cebin devletin gönderdiği tıpkı takım çeri akşam yürüyüşü sırasında bu gölün art kısmından geçerken kâffesi yamaçtan düşerek boğulur. Sabah olduğunda tabur komutanı olayı hassas ve bölgeye sağlık. Gördüğü dekor gölün yüzündeki leşker şapkalarıdır. Ilenme taburum, kargış taburum diye niteleyerek ağlar. Bölgenin adı üstelik artık Ahtabur olarak kalır.”

Yıpranmamış tescille gelişigüzel Gümüşhane’de Tarihi Sit Alanı sayısı de 2’ye çıktı. Elan önce Osmanlı-Acımasız Savaşı’nda kullanılan siperlerin bulunduğu eşkal ilçeye tutkun Çorak ve Yağlıdere köyleri sınırlarında 3 kilometrelik alandaki 100’ün üzerinde Deveboynu Siperlerinin olduğu bölge “tarihi sit alanı” olarak tescillenmişti.

Share: