Martir sarıklı Necmettin Yılmayan, Gümüşhane’de kabri başında anıldı

Fariza yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden, memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli’de PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan bilahare katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmayan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kabri başında anıldı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve eşi Sibel Taşbilek, Torul Kaymakamı Orhan Ayaz, İl Milli Terbiye Müdürü Dayanabilen Yalçın ile öğretmenler, şehit öğretmenin Torul’a bağlı Demirkapı köyündeki kabrini görüşme etti.

Şehidin babası Hamit, annesi Gülay ve ağabeyi Ahmet Yılmayan’ın birlikte katıldığı ziyarette, Kur’an-ı Semih tilaveti ve duaların okunmasının ardından Necmettin öğretmenin kabrine karanfil bırakıldı.

Vali Taşbilek, burada yaptığı konuşmada, Necmettin Yılmaz’ın yetişek şehidi olduğunu, milletin tenevvür davasına bakım ettiği tam tiksindiren bire bir saldırıya uğradığını söyledi.

Vatanın birliği ve beraberliği uğruna duygusal veren şehitlere ulus olarak gönül borçlusu olduklarına meni eden Taşbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“24 Teşrinisani’birlikte manevi nezdinde şehidimizin Öğretmenler Günü’nü kutlulamak, ona gönül borcu ve şükranlarımızı sunmak amacıyla ziyarette bulunduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Milli Yetişek Bakanımız Mahmut Özer’in selamlarını da yansıtmak üzere buradayız. Onun kabil Aybüke kızımız, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Karkamış’ta Ayşenur öğretmenimiz martir oldu. Biz biliyoruz kim Türkiye Cumhuriyeti devleti çokça büyük. Bu evlatlarımız vatanımızın, milletimizin birliği ve beraberliği için serdengeçti fert eyleyen hep şehitlerimize, gazilerimize ulus yerine minnettarız.”

“Kime silah çektiklerinin farkında değiller”

Şehidin babası Hamit Yılmayan ise gazetecilerin namına yönelttiği “Hisleriniz nedir?” sorusuna, “Bire Bir babaya sorulacak bildirme zor sorulardan tıpkısı tanesi bu. Bunun dille tanım edilmesi imkansız.” yanıtını verdi.

Türk bayrağının dalgalanması amacıyla oğlunun fariza yaptığını vurgulayan Yılmayan, şunları kaydetti:

“Ayrımsız nübüvvet mesleğini icra ederken, evladımın, asalaklar yoluyla katledilip bedenini ramazan ayında oruçluyken, Pülümür Çayı’nda yolun kenarına bırakıp yabanlık dışı katliamları uygun gören yaratıklar, kime zırh çektiklerinin farkında değiller. İnşallah Rabbim onlara bile us verir, bu vatana müfit evlatlar olurlar diye niteleyerek düşünüyorum. Necmettin sarıklı bile sizin ve bizim kadar bir yurt evladıydı. Bayrağımızı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı köyünde dalgalandırmak için oralara gidip fariza yaptı. Vuslatı bu kadarmış, Rabbim şefaatinden bizi mahrum etmesin. Mecmu milletimize şükranlarımızı sunuyorum. İyi kim bu memleketin aynı evladıyız, ferdiyiz ne mutlu bize.”

Share: