Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Şen’den sarsıntı yardımları üzerine izah Açıklaması

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Abat, Almanya’daki Türkiye asıllı kişilerin Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yardımlarını haddinden fazla değerli bulduklarını belirterek, “Yardım amacıyla AFAD ve Kızılay kadar kuruluşlarımızın arkalama hesaplarının kullanılmasını arzu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Bayındır, toplumsal iletişim araçları üzerinden yayımladığı mesajında, Türkiye’de talih tarihinde görülmemiş büyüklükte tıpkısı depremin yaşandığını anımsattı.

Başsağlığı dileğinde mevcut Şen, “Hala göçük altında noksan vatandaşlarımız varsa çalışkan ve metin aynı şekilde kurtarılmalarını mefret Allah’tan diliyoruz.” dedi.

Bayındır, depremi öğrenir öğrenmez Almanya’da cıvıl cıvıl Türkiye kökenli kişilerin depremzedelere müzaheret götürmek üzere koyu benzeri mesai içerisine girdiğini vurgulayarak, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ve Almanya’daki 13 başkonsolosluğun “ivedi mücahede” düzenine geçerek 7 dönüş 24 saat Türkiye’ye arkalama gönderilmesi için çalıştığını bildirdi.

Sefirikebir Şen, “Hepimizin amacı bire bir; ülkemizdeki insanların acılarını gidermek, onlara içinde bulunduğumuz bu sakil şita şartlarında hayatlarını kolaylaştıracak yardımları yeryüzü liyakatli, aceleci ve bereketli şekilde aynı dakika geçmiş bellemek.” değerlendirmesinde bulundu.

“AFAD ve Kızılay üzere kuruluşlarımızın arkalama hesaplarının kullanılmasını dilek ediyoruz”

Almanya’daki Türkiye kökenlilerin depremzedelere yardımlarını çok kızıl bulduklarını vurgulayan Bayındır, şunları kaydetti:

“Ülkemize öncelikle maddesel müzaheret yapılmasını tercih ediyoruz. Çünkü parasal yardımlar, Türkiye’üstelik ihtiyaç olan malzemelerin hızlıca alınmasını sağlayacak. Bunun üzere Almanya’dahi bulunun AFAD ve Kızılay kadar kuruluşlarımızın müzaheret hesaplarının kullanılmasını irade ediyoruz. Sizlere, Büyükelçiliğimiz evet birlikte Başkonsolosluğumuz adına mal topladıklarını, adisyon açtırdıklarını belirten olursa, bunlara değer etmemenizi, hemen resmi kanallardan hesap bilgilerini bu maddi yardımlar amacıyla kullanılmasını alelhusus talep ediyoruz.”

Şen, ayni müzaheret boşaltmak isteyen vatandaşlar amacıyla dahi başkonsoloslukların eşgüdümünde Almanya’daki sivil topluluk kuruluşlarının ayrımsız araya gelerek özlük aralarında tevhit olduklarını ve mukannen çokluk merkezleri oluşturduklarını belirterek, vatandaşların bu çokluk merkezlerinin nerede bulunduklarını başkonsolosluklardan öğrenebileceğinin altını çizdi.

“Toplanan malzemeler ülkemizdeki gerekseme sahiplerine ulaştırılacak”

Sefirikebir Rahat, “Bu merkezlerde toplanan malzemeler, henüz sonradan başkonsolosluklarımız eşgüdümüyle esasen sivil toplum kuruluşlarımızın ve şirketlerimizin yapacakları çalışmalarla kara aracılığıyla tırlarla veya hava yolu kargo eliyle ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.” bilgisini paylaştı.

Almanya’nın Türkiye’ye yardımlarına meni fail Rahat, “Alman dostlarımızın de Türkiye’ye gösterdikleri ilgiye, Türkiye’ye bugüne büyüklüğünde arama kurtarma üzerine gönderilmiş ekipler ve ekipmanlar nedeniyle de sizlerin nezdinde benzeri kez daha teşekkürlerimi nakletmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: