Tunceli’de Köylerin İçine Büyüklüğünde Silahlarıyla Mevrut Avcılar Vatandaşı Karmakarışık Ediyor

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli’de cebbar olduklarını belirten gâh kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları huzursuz ediyor. Natür Siper ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri, av dönemi kapsamında avcıların bazı köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşim yerlerine kadar girmelerinin haram olduğunu belirtti. Meskün mahalle 300 metreye büyüklüğünde yaklaşmalarının haram olduğunu tamlayan adının yazılmaması koşuluyla hikmet veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı.

Tunceli’bile avcı olduklarını tamlayan kâh kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu dahi duruma reaksiyon göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, dünyada tek enerjik spor adı altında katledilemez. Bu tuhaf durumlara sonuna büyüklüğünde karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin üstelik sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

YERLEŞİM YERLERİNE GİRMELERİ YASAK

Hozat’a mecbur Türktaner Köyü Akpınar mezrasında dinamik Yüksel Akdoğan, “Tarlalarımızın içerisinde geziyorlar. Evlerimizin yakınına büyüklüğünde geliyorlar. Keklik ve tavşan avlıyoruz diyorlar. Keklik ve tavşan tarih vakti köyün içerisinde ne arasın? Köylüler rahatsız oluyor” dedi. Tabiat Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri ise av mevsimi kapsamında avcıların ara sıra köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı ancak yerleşme yerlerine kadar girmelerinin haram olduğunu belirtti. Meskün mahale 300 metreye büyüklüğünde yaklaşmalarının yasak olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı. Köylerin içine girmelerinin haram olduğu öğrenilen avcılar için keklik ve tavşan avlamanın Tunceli’ye özgü tıpkısı karar olmadığını açıklayan yetkililer, Avcıların Hat Av Komisyonu kararı doğrultusunda günde 2 keklik ve 1 tavşan avlayabileceklerini söylüyor.

“BİZ YIRTICI HAYVANLARA DAHİ KÖTÜ EDEMEZKEN KEKLİK GİBİ BİR HAYVAN NİYE VURULUYOR?”

Tunceli merkeze bağlı Eğriyamaç Köyünde aktif Hüseyin Zeytin, keklik ve tavşan avının erkin olmasına tepki gösterdi. Zeytin, “Bizim tahaffuz alanlarımıza saldıran ve bereketli, dengeyi bozan hayvanlara karşı silah taşımamız birlikte yasakken, mazlum ve masum hayvanları vurmak üzere yasanın tek yaptırımı yoktur. Bu bittabi benzeri adalettir ben anlayamıyorum. Köyümde kocaoğlan ve domuzun ekincilik alanlarıyla yemiş ağaçlarına verdiği zararı görseniz içiniz ağlar. Oysaki keklik azalırsa süne çoğalır ve ekinler bulunmayan tamam. Bu yararlı hayvanları vurmaya müsaade var ama bizim arazilerimizi, birey güvenliğimizi zılgıt fail usta-yabani hayvanlara silah sıktığımızda cezası var. Bu lacerem mantıktır bunu hissetmek imkansız” dedi.

“HİÇBİR CAN SPOR ALÇAK ALTINDA KATLEDİLEMEZ”

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu de duruma tepki göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, Dünyada tek deli dolu spor adı altında katledilemez. Bu garip durumlara sonuna kadar karşı çıktık ve çıkmaya bitmeme ediyoruz. Bu meselenin da sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Share: