Tunceli’de askeri kışla modern müzeye dönüştürüldü: 40 bin yaşama ülfet etti

Tunceli’dahi askeri kışla gündeş müzeye dönüştürüldü: 40 bin sevimli müzakere etti

TUNCELİ Tunceli Müzesi kapılarını yaklaşık 2 yıl önce ziyaretçilere açtı. 83 almanak askeri kışladan gündeş müzeye dönüştürülen ve 2 bini fazla eserin sergilendiği tarihi mekan, 40 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Türkiye’nin sunma yeni müzelerinden biri olan, 83 almanak askeri kışladan müzeye dönüştürülen Tunceli Müzesi, 2 bini fazla eserle tarihe çerağ tutuyor. Şehir merkezinde 1935 ile 1937 yıllarında askeri kışla olarak inşa edilen, 1949 yılına kadar kışla namına artan ve elan sonraları Hars ve Turizm Bakanlığının destekleri, valiliğin girişimi sonucu serbest benzeri restorasyondan geçirilen bina, Tunceli Müzesi oldu. Alman mimarisi tarzına erbap, tahminî 5 bin 500 metrekarelik aynı düz üzerine oturmuş olan Tunceli Müzesi bünyesinde, 4 bloktan oluşan ve içerisinde kentin yer çarkıt tarihsel buluntularından olan çömlekçilik, çömlek, taş aletler, muhtelif madenlerden yapılmış eserleri barındırıyor. Müzede ayrıca, bağlanmış ve görsel alanların birlikte yöreye ilgili akide bölümünde Alevilik ile ilgili hikmet panoları ve ritüellerini hile fail teşhirler ilgi çekiyor.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle yılın herhangi bir döneminde çok sayıda evcil ve yabancı turisti ağırlayan Tunceli’nin tanınmasına katkı sunan müze, açıldığı 18 Kasım 2019 tarihinden bu yana 40 bin ziyaretçi ağırladı. Kentin turizmi ve kültür halkası için mefret tıpkı yere topluluk olan müze, ağırladığı ziyaretçi sayısı ile forma nüfusunu geçerek rekor kırdı.

Hedef yılda 50 bin ziyaretçi

Tunceli Müzesi, açıldığı tarihten bu yana kestirmece 40 bin ziyaretçi ağırladığını tabir fail Müze Müdürü Kenan Öncel, “Tunceli Müzesi, iki almanak serüveninde kestirmece 22 aylık döneminde toplamda 2021 yılında 14 bin, şuan için sayımız 25 bine doğru gidiyor. Toplamda geçtiğimiz aynı buçuk yıl içerisinde kestirmece 40 bin ziyaretçi ağırlayacak. Bu da bu müzenin ilin turizminde, firez halkasında hangi kadar şanlı olduğunu bizlere gösteriyor. Bizim dahi hedeflerimiz var. Bu bizim için yeterli değil, ilin nüfusu 30 bin amacımız aynı sezonda bu rakamın üstüne çıkmak ve bu sayıları 50 binlere taşımaktır. Arkadaşlarımızla birlikle hakeza bire bir hedefimiz var. Önümüzdeki yılın stratejilerini da bu şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Müzeyi görmeye Adana’dan geldiğini tamlayan ziyaretçilerden Emine Kızılçınar, “Müzenin açılışından beri strateji ediyorum. Müzenin genel binasını çok beğeniyorum. Onun birlikte iyicene ve hususi aynı tarihi var. İçini gezdiğimde, evvelce yapılan tam eserler çokça sunturlu yansıtılmış temas antlaşma duygulanıyorum. Koleksiyon yerine çok ensesi kalın ayrımsız müze. Bu müzeyi herkesin gelip görmesini isterim” diyerek konuştu.

Müzeyi mülakat fail ziyaretçilerden Ahmet Kayaç birlikte ” Diyarbakır’dan geliyorum. Çarşıya indik, müzenin adını duymuştuk. Gelip kazanmak istedik. Sıradan fena hâlde ayrımsız müze. Eski dönemlere ait taş kalıntıları ve görsel açıdan sıradan ensesi kalın” şeklinde konuştu.

Share: