Trabzon’daki tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın nisanda hizmete girmesi planlanıyor

Trabzon’dahi restorasyonu tamamlanan tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın nisanda açılması planlanıyor.

Ortahisar Belediye Reisi Ahmet Kavi Gailesiz, restore edilen hamamda inceleme yaptı, müteahhit firma yetkililerinden akıbet duruma ait bilgelik aldı.

Gailesiz, restorasyonu çokça başarılı ve nitelikli bulduğunu belirterek, “Müteahhit firmamız çokça titiz, teferruatlı işçilik isteyen, nitelikli bir çalışmaya imza attı. Bu nadide tarihi değerimizi sunturlu, adalet ettiği görünüme kavuşturdu.” dedi.

Hamamın askeri müze konseptiyle nisanda hizmete açılacağını ifade eden Tüvana, “Projemiz münakasa şartnamesine uygun kendisine tamamlandı. Müze konseptiyle ilişkin tasarım ve muhteva çalışmalarımız ise düzenci şekilde bitmeme ediyor. Tarihi hamamın bünyesinde vadi düzlük bilcümle unsurlar aslına vabeste kalınarak baştan hayat buldu. Projede emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Dinç, hamamın tarihine ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

“1890’lı yıllarda 2. Abdülhamit eskiden Anadolu’da birçok şehirlerde eğlek, sıcak, kervansaray, okul kabilinden asar yapıldı. Onların benzeri tanesinde bulunuyoruz. Tarihin bize bıraktığı, sevimli ettiği aynı yapıt. Askeri yunak yerine kurulma ettirilmiş binamız. Isıdam yerine huruç ama giderek mevdu, metrukiyet edilmiş. Göreve geldiğimizde konuyla ilişik valimizle yaptığımız istişarede devralma talebimizi ilettik ve burayı devraldık. Valiliğimizin üstelik desteğiyle ve asamble musaddak projemiz doğrultusunda tamamen orijinaline makul yerine dönme yüzüne çıkardık. Trabzon Valimiz İsmail Ustaoğlu’na dahi teşekkür ederiz. Restorasyon çalışmamız tamamen sona erdi.”

Çatı içerisinde çok amaçlı mağaza, dinlenmelik ve kafe bölümüne ilgili dizayn ve içerik çalışmalarının bitmeme ettiğini nâkil Zihayat, Trabzon halkıyla bütünleşecek, sosyal ve kültürel yaşamın çokça heybetli parçası olacak tıpkı tarihi mirası elan hayata kazandırmaktan bahtiyarlık ve değer duyduğunu sözlerine ekledi.

Share: