Trabzon güzeşte sene 1 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, kentin 2022’bile kızıl yılını yaşadığını söyledi.

Erdoğan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ziyaretinde yaptığı konuşmada, kentin turizmini değerlendirdi.

Ortahisar ilçesindeki “Kostaki Konağı” namına üstelik bildik Trabzon Müzesi’nin restorasyonun ilgilendiren Erdoğan, konağın yeniden münakasa edilerek 410 günlük gelişim takvimiyle meydan tesliminin yapıldığını tabir etti.

Erdoğan, Sümela Manastırı’nın da ağız ağıza ziyarete açıldığını aktararak, “Dün bakımından bile ışıklandırması yapıldı. Bakanlığımızın ustalık ekibinin yapmış olduğu proje çalışmasıyla Sümela’nın o güzelliğini daha çok ortaya çakmak için tün ışıklandırması dahi küşade bulunuyor. bundan sonra yerel ve yabancı ziyaretçilerimizin hizmetinde bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Sümela üzerine son bir çalışmanın dahi turnike konusu olduğunu dile getiren Erdoğan, bununla ilgili üstelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

“2023 yılında bu rakamın elan dahi artacağına inancım tam”

Erdoğan, Trabzon’de kruvaziyer turizmine müteveccih üstelik değerlendirmede bulunarak, “2023’ün şita olmasına rağmen önce gemisini bile karşıladık. April ayına büyüklüğünde bitmeme edecek şita programı. Yaz programı daha netleşmedi.” dedi.

Trabzon’un turizmde geldiği noktaya dikkati çeken Erdoğan, “Trabzon 2022’üstelik kızıl yılını yaşadı. Bizdeki kayıtlara bakarak kestirmece 1 milyon misafir ağırladık. Bu, tabii kim Trabzon’a verilen önemin aynı göstergesi. 2023 yılında bu rakamın henüz bile artacağına inancım umum.” dedi.

Erdoğan, Trabzon Valiliği koordinesinde, TTSO ve İl Afiyet Müdürlüğü ile esenlik turizmi çalışmalarına bile başladıklarına belen ederek, şehrin gastronomisinin da koskocaman olduğunu, bu yönde üstelik say yaptıklarını anlattı.

Trabzon’de Akçakale, Dun Germen ve Fevk Hisar’daki kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, kentte toplanmış 237 turizm işletme belgeli üretim ile 18 bin 112 akak kapasitesinin bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, Trabzon’a ziyaretçi olarak akıbet dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin ilişki gösterdiğini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tamer Erdoğan, TGC Başkanı Ersen Küçük’ten dernek karşı vukuf aldı.

Share: