Tatil planı yaparken bu tuzaklara düşmeyin

Sene süresince çalışıp, yaz gelince tatil planı kuranların genel ağ üzerinden rezervasyon yapılırken yaşanan ayyarlık olaylarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Dinlence rotası araştırırken, internet sitelerinin birlikte mütehammil çokça toplumsal medya aracılığıyla üstelik vukuf sahibi tevessül etmek ve ayırtma yaptırmak kabil. Buna karşın içtimai iletişim araçları hesapları kimi vakit ana şirketlere evet bile şahıslara ait olabileceği kabilinden dolandırıcılara ilgili da olabiliyor.

Dolandırıcılar, indirimli fiyatlar ve esas sıfır görsellerle, lansman ve reklam yapıyor. Bu noktada bildirişim kurulan hesabın, gerçek kişi ya de kuruma ait olup olmadığının konfirmasyon edilmesi önem taşıyor. Bu anlamda rezervasyon için inanılır kurumsal şirketleri yeğlemek ve rezervasyon işlemlerini çalışarak tahsis etmek dolandırılma riskini azaltıyor.

TÜRSAB hologramı ve QR kodu var mı?

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde özellikle sayısal rezervasyon olanaklarının gelişmesiyle, suistimal ve sahtekârlık olaylarının arttığını söyledi.

Seyahat satın alınan mecranın, TÜRSAB üyesi gezi acentesi belgesine eş olmasının önemine belen eden Bağlıkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TÜRSAB üyesi sitelerde bulunması müstelzim acente sicil numarasıyla, ‘tursab.org.tr’ web sayfamızdaki doğrulama bölümünden bu işletmelerin hamur gezi acentesi olup olmadığını taharri etmeleri, yapmacıklı rezervasyon tehlikesini çokça şişman oranda ortadan kaldırıyor. Vatandaşlarımızın, pres belgesiz gezi acenteliği faaliyeti tay tay arabası kişi ve kuruluşlarca mağdur olmaması hesabına seyahat planlamalarını yaparken, TÜRSAB hologramı ve QR kodu olan ve kayıtlı, cins seyahat acentelerinden hizmet almalarını tavsiye ediyoruz.”

Dinlence planlarken dolandırılan ne yapmalı?

Bağlıkaya, Türkiye’nin ciharıyek beraberinde sahada ve sayısal platformlarda teftiş birimleriyle kaçak, belgesiz tur düzenleyenlerin ve sahte acentelerin önüne salmak üzere balaban çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Vatandaşların dolandırılmaları halinde, ellerindeki doküman ya üstelik iddia unsuru olabilecek materyallerle, öncelikle Cumhuriyet Altını savcılıklarına başvurarak cürüm duyurusunda bulunmalarını referans eden Bağlıkaya, şunları söyledi:

“Ayyarlık eylemlerinin, yolculuk acentesi işletme belgesi yoksuz eşhas marifetiyle gerçekleştirileceğinin anlaşılması halinde konunun TÜRSAB’a derk ettirilmesi, belgesiz seyahat acenteliği faaliyetleri hakkındaki kanuni başvuruların gerçekleştirilmesini bulmak namına ehemmiyet taşımakta. TÜRSAB namına bize gelen bu yöndeki şikayetleri, değerlendirip vatandaşlarımıza haklarını aramaları yönünde apotr olmaya çalışıyoruz.”

Birliğe mevrut şikayetlerin, tüketicinin korunması hakkındaki mevzuat ve “TÜRSAB Turizm Tüketicileri Talepleri Değerlendirme Çizelgesi” çerçevesinde incelendiğini anlatan Bağlıkaya, şikayetlerin TÜRSAB Bitiren Şikayetleri Birimi tarafından değerlendirilerek, balaban ölçüde çözüme kavuşturulduğunu, mukteza görülmesi yerinde konunun TÜRSAB Disiplin Kuruluna gönderme edildiğini bildirdi.

“EFT evet dahi havaleyle ödemede uyanık olmanız gerekiyor”

Otel ve villa arama motoru Neredekal.com’un Umumi Müdürü Gökhan Sivrikaya üstelik şu ifadeleri kullandı:

“Rezervasyonun ödeme aşamasında ilgi edilmesi gereken kâh noktalar kâin. Tatil rezervasyonu yapılan web sitesinin evet dahi bildirişim kurulan kurumun yönlendirdiği ifa adımlarında, ortaklık adı ile gördüğünüz ödeme kanalı adı birbirini tutuyor mu? Bunun kontrol edilmesi cesim. Tatil üzere ayırdığınız bütçe ve zamanın boşa gitmemesi için EFT evet da havale seçeneğinde parayı tanımadığınız tıpkı kişinin IBAN hesabına göndermeniz isteniyorsa tetik olmanız gerekiyor.”

KAPAT X

Ödeme sonrası fatura verilmesinin beraberinde ayırtma yapılacak şirketin Elektronik Ticaret Hikmet Sistemi’hangi (ETBİS) organ olmasının dahi koskocaman olduğuna değinen Sivrikaya, bu aşamada genel ağ sitesinin sunu alt kısmında ETBİS logolu QR kodu olup olmadığının taharri edilebileceğini, kod okutularak bilginin doğrulanabileceğini sözlerine ekledi.

Share: