‘Son dönemde hükümetimizin icraatlarını kendilerine dünyalık etmeye çalışanlar oldu’

Nazır Varank: Akıbet dönemde hükümetimizin icraatlarını kendilerine mülk etmeye çalışanları oldu. Tam dünyanın ölçüm ettiği hububat anlaşmasını da kendilerine bu şekilde mülk etmeye çalışmaları esasta mecmu bir kara mizah konusu”

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, tahıl koridoru anlaşmasına ilişik, “biricik nazır hamiş ‘Bu geçim Montrö’nün eseridir’ diyor. Ayrıksı birisi çıkma, Sedir açıldığında Lozan Antlaşması’nın küçümseme zar edilmesi üzere yasa teklifi vereceklerini söylüyor. Beklenmedik ki ne hayret.” dedi.

Varank, Giresun Üniversitesi Ömer Halisdemir Konuşma Salonu’nda planlı “DOKAP-DOKA Projeleri Şişko Açım ve İmza Töreni”nde yaptığı konuşmada, seçme iki kurumun da kuruldukları günden bu yana şehrin ihtiyaçları ile öncelikleri doğrultusunda balaban destekler sağladığını ve imdi üstelik desteklere devam edeceğini söyledi.

Hem DOKA hem bile DOKAP’ın adeta birbirleriyle yarıştığını rapor fail Varank, toplam bütçesi 32 milyon teklik olan 6 projenin daha Giresun’a kazandırılacağını belirtti.

Varank, bunlardan DOKAP idaresine ilgili olan 4 projenin Karadeniz yaylalarının anılmış projesi Yeşilyol ile ilişkin olduğunu aktararak, “Bölgemizin dünyaca ünlü yaylalarının mevcut yollarını iyileştirerek burada tıpkısı turizm destinasyonu oluşturmayı hedefliyoruz. Sonunda hem Giresunlu hemşehrilerimiz yaylalarına daha yalınç gidecek hem de şehrimizin turizm gelirleri katlanarak artacak.” diye konuştu.

Yeşilyol Projesi’nin, uygulamakta çokça etki çektikleri ayrımsız proje olduğunu kaydeden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef buralarla on paralık ilgisi sıfır insanlar gelip Giresun’da, Ordu’bile, Trabzon’de, Rize’bile yaşamamış insanlar adeta engin ahkam kesiyorlar. Gelip Giresunlu hemşehrimin ‘Ben yaylaya gidemiyorum, şu yolumuzu biraz güzelleştirin’ dediğini bilmeden ‘Siz kuşkusuz Yeşilyol Projesi yaparsınız? Yaylaların yollarını bittabi iyileştirirsiniz? Siz rant mı kazanmaya çalışıyorsunuz?’ diyebiliyorlar. Ama bire bir gel bakalım. Giresunlu’ya sor Yeşilyol’dan kıvançlı mu? Yaylasına giderken külfet çekiyor mu? Çekmiyor mu? Bilip bilmeden yapılan eleştiriler maatteessüf bizim işlerimizi çok zorlaştırıyor amma tığ Yeşilyol Projesi’ni tamamlamakta kararlıyız.”

Icra Vekili Varank, Giresun’da 22 Ağustos 2020’deki başat felaketinde Yeşilyol Projesi’yle ilgilendiren şiddet olduğu üzere ayrılan bütçenin harcanamadığını belirterek, yeğin felaketinde kullanılmak üzere bütçedeki parayı Giresun’a gönderdiklerini aktardı.

“İnşallah bu yolları tamamlayacağız, yeter ki vatandaşlarımız bu sıkıntıları çekmesinler” ifadesini kullanan Varank, “Tığ aslında Yeşilyol Projesi ile bakir misil dahi yapmıyoruz, mevcut yolların yalnız iyileştirilmesini yapıyoruz. Güya otoyol yapıyormuşuz kadar yapılan bu eleştiriler kıtipiyoz çokça nahak yere, ego o eleştirileri yapanlara ‘Gelin, Giresunlularla görüşün, o yayladaki insanlarla görüşün’ diyorum.” dedi.

DOKA marifetiyle desteklenecek projelerden ayrımsız tanesi ile karavan turizmini yetiştirmek istediklerini dile getiren Varank, karavan tutkunlarının Giresun’a gelip sakıncasız şekilde konaklamasını ve yolculuk etmesini sağlayacaklarını kaydetti.

– “Türkiye tahıl krizinde da tarihi tıpkı şan oynadı”

Icra Vekili Varank, Karadeniz’in karşı kıyılarında aynı süredir devam fail Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa değinerek, bu savaşın getirdiği ölüm ve gözyaşlarının ağırlığının değme sabık çevrim arttığına meni etti.

Bunun yanı sıra savaşın Kovid-19 salgını ile sarsılan ve salgının etkilerini atlatmaya müteharrik ekonomileri kullanılmamış çıkmazlara sürüklediğini belirten Varank, “Riskleri ve öngörülemezliği artırmıştır ama sunma önemlisi Rusya-Ukrayna savaşı biliyorsunuz dünyayı bire bir besin krizine akıllıcasına sürüklüyordu. Birçok mevki dünyanın hububat ambarı Ukrayna’dan ithal ettikleri tahıllarla sene boyunca nüfuslarını besliyor. Türkiye savaşın esasen beri izlediği aut siyasa sayesinde savaşın iki tarafının güvenebileceği tek mevki olarak bu hububat krizinde da tarihi benzeri alengir oynadı.” diye niteleyerek konuştu.

– “Bu tarihi başarıyı tıpkısı yegâne bizim ülkemizdeki tehalüf görmezden geliyor”

Geçtiğimiz Cuma haset İstanbul’da imzalanan hububat koridoru anlaşmasının, Türkiye’nin ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liyakatli dış politikasının ayrımsız sonucu yerine birlik dünyadan takdir gördüğünün altını çizen Varank, şöyle bitmeme etti:

KAPAT X

“İmza töreninde BM Genel Sekreteri Guterres ‘Bu itilaf Erdoğan sayesinde oldu’ diye hakkını konfirmasyon ediyor ama gelin görün kim cümle dünyanın alkışladığı, kamu dünyanın takdir ettiği bu tarihi başarıyı tıpkı biricik bizim ülkemizdeki muhalefet görmezden geliyor. Düşünün milyarlarca insanın aç kalmasına sebep olacak bir akse var, dünyada bambaşka tek ülkenin sergileyemeyeceği bir tutumla bu krizi sizin ülkeniz çözüme kavuşturmuş amma ülkenizdeki muhalefet bırakın kıvançlı olmayı işe ayrımsız mazeret iletmek amacıyla birlikte elinden geleni yapıyor. biricik icra vekili çıkıntı ‘Bu uyuşma Montrö’nün eseridir’ diyor. Bambaşka birisi hamiş Divan açıldığında Lozan Antlaşması’nın alay ilan edilmesi üzere yasa teklifi vereceklerini söylüyor. Beklenmeyen ki ne beklenmedik. Biliyorsunuz son dönemde hükumetimizin icraatlarını kendilerine mülk etmeye çalışanları oldu. Parçalanmamış dünyanın ölçüm ettiği hububat anlaşmasını dahi kendilerine bu şekilde mal etmeye çalışmaları haddizatında cümle ayrımsız esmer humor konusu. Amma tam dünya şunu haddinden fazla bereketli biliyor ve diyor kim ferah kim Türkiye var, gani kim Erdoğan var.”

Varank, “Maazallah bu kavga sırasında hasbelkader bu ülkenin yönetiminde yabancılar olsaydı Türkiye hakeza ayrımsız görkem oynayıp böyle global bire bir krizi hal pozisyonunda türlü miydi? Bence olamazdı. Emin olun bu sorunun cevabını arsıulusal dünya haddinden fazla iyi biliyor, ego inanıyorum ki milletimiz de haddinden fazla iyi biliyor ve notunu da ona bakarak veriyor.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından DOKAP ve DOKA projelerinin imzaları atıldı.

Toplantıya, Giresun Valisi Enver Adlı, DOĞRU Öğür Giresun milletvekilleri Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk, Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmayan Duygusal, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin, DOKA Genel Sekreteri Öz Saygı Adıyaman, SELIM Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, kaymakamlar ve kaymakamlık belediye başkanları katıldı.

Icra Vekili Varank, buradaki programının ardından Giresun Ticaret Borsası’nı ziyaret etti, ardından DOKA ve Giresun Valiliği’nce yürütülen Zeytinlik Semti’ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Share: