Sürücüler ilgi! MTV ikinci taksit ödemelerinde sonuç hafta

Motorlu taşıtlar vergisi ve sağlık vergisinde bu yıla ilgilendiren ikinci taksit ifa süresi 31 Orak Ayı’un tatil gününe balya gelmesi dolayısıyla 1 Ağustos’ta sona erecek. 7256 çevrilmiş yapılandırmada 10’uncu, 7326 sayılı yapılandırmada 6’ncı taksit ödemelerinin birlikte kamer sonuna kadar yapılması gerekiyor

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve dirimlik vergisinin bu yıla ait ikinci taksiti ile takanak yapılandırmasına ilgili taksit ödemelerinin 1 Ağustos Pazartesi devir sonuna büyüklüğünde yapılması gerekiyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, 2022 yılına ilişkin MTV’nin ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz’üstelik başladı. MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı içtima kazanç dairesince rastgele sene ocakta almanak namına gerçekleşme ettiriliyor. Uygulanan MTV, aile ve temmuzda görünmek için kıymet 2 taksitte ödeniyor. İkinci taksitin ödeme süresi 31 Orak Ayı 2022 tarihi dinlence gününe rastladığı üzere 1 Ağustos 2022 haset sona erecek.

İnteraktif Alacak Dairesi “https://ivd.gib.gov.tr/” ve Sayısal Ödeme Noktasında “Acul Ödeme” bölümünde kayran düzlük “MTV Ödeme” alanına harf girişi yapmadan çabucak plak ve TC Etiket numarası bilgileri girilerek MTV borçları görüntülenebiliyor yahut ödenebiliyor.

Cumhurbaşkanı Kararı gereği, MTV tutarları yüzde 25 adına tespit edilmişti. Buna bakarak, 1-3 yaş otomobillerin 2022 yılındaki MTV’si, motosiklet silindir hacmi 1300 santimetreküp ve aşağısında olanlar için kayıt değerlerine bakarak 1313 teklik ile 1576 teklik arasında değişiyor. Benzeri yaşta, motosiklet silindir hacmi 1301-1600 santimetreküp otomobillerin vergisi birlikte 2 bin 287 teklik ile 2 bin 746 lira beyninde uygulanıyor. 4001 santimetreküp üstünde motor silindir hacmine ehil otomobillerin vergisi ise 57 bin 415 lira ile 62 bin 633 teklik ortada ödeniyor. bahis konusu ödemelerin ikinci taksitinin 1 Ağustos’a büyüklüğünde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

– Gelir vergisinde 2. taksitler da bu kamer sonuna büyüklüğünde ödenecek

Ayrıca, 2021 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişik Gelir Vergisi 2. taksit ödeme dönemi üstelik 1 Temmuz’üstelik başlamıştı. söz konusu ödemelerin de 1 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor.

Mavera yandan, 7326 Sayılı Ara Sıra Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. taksit ifa süresi ile 7256 Sınırlanmış Bazı Alacakların Baştan Yapılandırılmasına Dayalı Yasa kapsamında yapılandırılan borçların 10. taksit ifa süresi birlikte 1 Ağustos Pazartesi haset sona erecek.

MTV ve sağlık vergisi ödemeleri, İnteraktif Idrak Dairesinden veya canlı uygulamasından 02.00-23.45 saatlerinde, anlaşmalı bankaların banka yahut güven kartı, banka hesabından devretme yöntemi, ecnebi ülkede faaliyet gösteren bankalara ilişkin kartların yanı sıra vergi tahsiline mezun bankalar, alacak dairesi vezneleri aracılığıyla veya PTT şubeleri tarafından yapılabiliyor.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde temas mağduriyetin oluşmaması amacıyla, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi evet da bankaların resmi internet adresleri yazılarak girilmesine ilgi edilmesi gerekiyor.

Share: