Şişman bölümü donan Girlevik Şelalesi’nde ayrıntılı buz sarkıtları oluştu

Erzincan’dahi itici havanın etkisi ile nazik bölümü donan Girlevik Şelalesi’nde teferruatlı buz sarkıtları meydana geldi.

Munzur Dağı eteklerindeki Kalecik köyünde 9 hakikat suyunun birleşmesiyle oluşan Girlevik Şelalesi, seçkin zaman ziyaretçi ağırlıyor.

İl merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çağlar beldesindeki çavlan, albeni sıcaklığının tün sıfırın altında 8 dereceye kadar düşmesiyle şişman oranda dondu.

Uzun buz sarkıtlarının oluştuğu şelaleye mevrut ziyaretçiler fotoğraf çektirdi.

“Donduğunu görünce çokça şaşırdım”

Ziyaretçilerden Fevziye Yılmaz, AA muhabirine, ilk defa şelaleye geldiğini ve çokça sunturlu bulduğunu söyledi.

Şelalenin donduğunu görünce şaşırdığını rapor eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“İlk geldiğimde şelalenin bu kadar balaban olabileceğini düşünmemiştim. Genelde fotoğraflarını gördüğümde aşağı bir tarafını çekmişlerdi. Bu büyüklüğünde degaje ayrımsız alanda şelaleyi ilk defa görüyorum. Donduğunu görünce da haddinden fazla şaşırdım. Hayatımda ilk defa camit ayrımsız çavlan görüyorum. Çavlan etrafında mevcut yeşil bitey ve doğallığıyla çokça iyicene. Bu nedenle şelalenin daha çok korunması gerekiyor.”

Bingöl’den mevrut Im Tamtaş da şelalenin doğal güzelliğine hayran kaldığını belirterek, “Benim Girlevik Şelalesi’ne önce hareket. Aşağı doğal güzelliğine bayıldım. Buradaki katıksız güzelliği yeniden koparmak üzere sık sık gelmeyi düşünüyorum. Yaz aylarında görmedim amma inşallah literatür birlikte gelmeyi düşünüyorum.” dedi.

Share: