Sezai Karakoç için anma programı düzenlendi

Erzurum’da, Türk edebiyatının şanlı yazarlarından saz şairi ve düşünür Sezai Karakoç’u vefatının 1. yılında ihtifal programı düzenlendi.

İbrahim Erkal Dadaş Ekin ve Konferans Merkezi’nde Erzurum Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı programda, geçen sene 16 Kasımda 88 yaşındayken hayatını kaybeden Karakoç, ahiret yolculuğu sene dönümünde anıldı.

Yazar ve saz şairi Şaban Abak, programda yaptığı konuşmada, edip, âşık ve düşünüm adamı Karakoç’u tesmiye etmek üzere toplandıklarını söyledi.

Karakoç’un, yüzyılda tıpkısı gelebilecek büyük aydınlardan biri olduğunu bildiren Abak, “Seçme yüzyılda milletimizin süresince çokça kıymetli saz şairi, edip, akıl, bilim, komutan ve mehabet adamı çıkmıştır. Bunların bazıları çokça büyüktür. Biri, ikisi sunma büyüktür. Anca biri var kim hoppadak yaşadığı dönemin değil, ahir yüzyılların meşhuru ve büyüğüdür. Mesela Yunus Emre anca biridir. Bize bu vatanı kişi fail, bu memleketi, dini, dili, hürriyeti bahşeden, bu uğurda savaş fail, eserleriyle, dişiyle, tırnağıyla canını veren bütün ecdadımıza rahmetler diliyorum. Bu vesileyle Karakoç’u anarken bilcümle ecdadımızı anmış olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Abak, gençlere Karakoç’un eserlerini okuması tavsiyesinde bulunarak, şöyle bitmeme etti:

“Gençlerin birer münevver, kültürlü, yazmış, eli türlü tutmuş, memleketin, milletin ve dünyanın meseleleriyle ilgilenen, siyasi, ilmî, teknolojik, tıbbi, dini, sanatsal veya toplumsal kendisine yetişmeye başladıkları dönemde, Karakoç’un eserlerini ve için yazılanları okuyup bilmesi gerekiyor. Karakoç, daima angajman olmamızı gerek, zira tehlikeli sahibi olmamız geçişsiz. Müslümanların ırkçılıktan ırak durmalarını istiyor. Müslümanlar biricik bir çatı altında buluşabilirlerse, kardeşleri gibi birbirilerini sevebilirlerse, tesanüt içre olabilirlerse Mutedil Doğu’da iri benzeri politik bati ortaya çıkacaktır ve kimse Müslümanlara dokunamayacaktır diyerek, Temiz Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç kabil Cumhuriyet dönemi şairlerinin esas esas fikirleri bu şekildedir.”

Programa Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Fevzi Polat, Kültür ve Toplumsal Kat Başkanı Ergün Ergin, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Share: