ŞANLIURFA – “2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti Şanlıurfa” lansman ve brifing toplantısı yapıldı

Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi marifetiyle “2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti Şanlıurfa” tanıtım ve brifing toplantısı düzenlendi.

Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda sene zarfında yapılacak etkinliklerle ait hikmet verildi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, buradaki konuşmasında, 2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa’nın şanına uygun şekilde hazırlıklar yaptıklarını söyledi.

Şehrin dokusuna makul rastgele kamer programlar düzenleyeceklerini tamlayan Ayhan, şöyle konuştu:

“Üzerinde yaşadığımız şu çoğalan toprakları olan Şanlıurfa’mız ortamında emniyetsiz değerler barındıran bire bir kutu üzere. Bu kutu çok sayıda kültürler, medeniyetler ve eserler barındırıyor. Deminden bu kutuyu açarak ehil olduklarımızı sunu iyi şekilde bilcümle dünyaya sergilemeye çalışıyoruz. Balıklıgöl’den Harran’a, Göbeklitepe’den Halfeti’ye dair dört bir yandan zümre çeşit hazineler barındıran bu şehir haddinden fazla sayıda insanın ilgisini kendisi üstünde toplayacak tıpkı potansiyele erbap. Böyle bir şehrin parçası olduğumuz üzere çokça şanslıyız. Çok şükür bizler ehil olduklarımızla çok güçlüyüz. Bu sene ehil olduklarımızın gücünü herkese tanıtmaya çalışacağız inşallah.”

Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül da Şanlıurfa’nın 2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın tanıtımına haddinden fazla ehemmiyet verdiklerini anlatan Beyazgül, İslam İşbirliği Teşkilatı marifetiyle Şanlıurfa’nın turizm kenti yerine ilan edilmesinin kente yıpranmamış benzeri ivme ve hava kazandıracağını kaydetti.

Vali öncülüğünde ve kurumların işbirliğiyle 2023 yılı içerisinde yapacakları etkinlikleri belirleyerek bunun takvimini hazırladıklarını dile getiren Beyazgül, “Etkinliklerimizi birer birer hayata geçiriyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz programımızda, tanıtım ve ateş parçası tasavvuf sanatçımız Sayın Ahmet Özhan konseri ile başlıyoruz. Ayrıca logomuzu tasarım yarışmasında belirledik. Şanlıurfa lazım konkre, gerekse soyut tarihi ve kültürel değerleri ile İslam dünyası turizm şehri olmayı dahası ile türe etmiştir. Burada birçok delege yaşamıştır. İşte bizler, bu peygamberlerden yansıyan sevginin, sabrın, hoşgörünün çocuklarıyız, Hazreti İbrahim’den yansıyan cömertliğin ve misafirperverliğin çocuklarıyız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatkâr Ahmet Özhan, manzara aldı.

Programa, AK Tümen Şanlıurfa Saylav Mehmet Ali Cevheri, CHP Şanlıurfa Milletvekili Eren Kültürlü, amme kurum temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

Share: