“Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesiyle Şanlıurfa’ya 974 katalog kazandırıldı

Şanlıurfa’bile, “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesi kapsamında çığır lisesi öğrencileri eliyle yapılan möble, raf, orostopolluk ve okuma masalarıyla okullarda 974 yeni kütüphane oluşturuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan, Milli Yetişek Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle yürütülen proje çerçevesinde Şanlıurfa’de kütüphanesi bulunmayan okullar için mesai başlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hesaplı proje doğrultusunda, patika lisesi öğrencileri, möble, mektup rafı, orostopolluk ve okuma masaları üretti. Proje kapsamında kentteki okullara 974 bakir katalog kazandırıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, AA muhabirine, okullarında şu zaman 1433 kitabevi bulunduğunu söyledi.

“Kütüphanesiz Okul Kalmasın” projesinin devam ettiğini tamlayan Aldanmaz, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında 974 yeni kütüphanemizi Şanlıurfa’ya kazandırdık. Kütüphanelerin kurulması kendi başına yetmiyor. Bunun için de kitapların desteklenmesi gerekiyor. 1 milyon pusula kütüphanelerimizde bulunan fakat bu sayının artması gerekiyordu. Bunun üzere birlikte vekâlet benzeri murat belirlemişti. Herhangi Bir öğrenci hesabına 7 kitap hedefi belirlemiştik. Bunun dışında kentimizde bu pusula hedefi üzere üstelik bir emek başlatılmıştı. Şu anda 2 milyon 360 bin kitap, kütüphanelerimize konulmuş durumdu. Bu kopya yetmiyor, bu rakamı kısaca 5 milyona ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Gelişigüzel kamer 10 bin kitap dağıtılması hedefleniyor

Valilik öncülüğündeki “Urfa Okuyor” projesine bile değinen Aldanmaz, değme kamer 10 bin kitabın öğrencilere bergüzar edildiğini, haftanın bir günü 40 dakika öğrencilerle birlikte kitap okuduklarını rapor etti.

776 bin mektepli bulunan kentte amaçlarının, değme öğrencinin evine kitap girmesini keşfetmek olduğunu vurgulayan Aldanmaz, “Hedefimiz, kütüphanelerimizi, öğrenmenin öncelikli merkezine ve tıpkı zamanda bir hayat alanına idare etmek. Bu amaçla ilimiz genelinde okullar arası sükse ve imkan farklılıklarını kesmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Eyyübiye Ayhan Şahenk Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencilerinden Saniye Olgaç bile “Urfa Okuyor” projesi kapsamında değme hafta ayrımsız kitap okuduğunu söyledi.

Okudukları kitaplar üstünde arkadaşlarıyla dostane ettiklerini anlatan Olgaç, “Okulumuzda kurulan kitabevi sayesinde kitaplara elan kolay ulaşıyoruz. Temas dönme kütüphaneye giderek iyicene ve rahat bire bir ortamda mektup kıraat imkanı buluyoruz. Okuduğumuz kitapları arkadaşlarımızla aramızda değiştiriyoruz. Kitaplar bize değişik dünyaları tanıtıyor. Okudukça hayata göz açımız değişiyoruz. Kitaplar bizim ufkumuzu açıyor.” dedi.

Öğrenci Medine Ayırmak da okuldaki katalog sebebiyle mektup kıraat alışkanlığı kazandığını dile getirdi.

Share: