Samsun’dan 2022’de 176 ülkeye 1,3 bilyon dolarlık ihracat

Samsun Ticaret ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun’dan geçen sene 176 ülkeye 1 bilyon 317 milyon dolarlık dış satım yapıldığını bildirdi.

Murzioğlu, yaptığı kayıtlı açıklamada, 2021’de 1 bilyon 272 milyon 514 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Samsun’un güzeşte sene ise 1 bilyon 317 milyon 598 bin dolarlık ihracata ulaştığını belirtti.

Samsun’dan sabık sene 176 mutluluk ve 6 azade bölgeye ihracat gerçekleştirdiğine bel eden Murzioğlu, “Yeryüzü fazla ihracat yapılan ilkokul büyüklük sırasıyla Rusya Federasyonu, Hollanda, ESIR, Fas ve Peru’dur. Samsun, geçen yıl yaptığı ihracatla Türkiye sıralamasında 19’uncu basamakta düzlük almaktadır.” ifadesini kullandı.

Samsun’dan bildirme fazla ihracat yapılan ürünlerin başında değirmencilik, çıpa ve polat, motorlu esmer taşıtları, kazanlar, makineler ve mekanik cihazlar, balıklar ve kabuklu hayvanları geldiğini anlatan Murzioğlu, “İlimizin 86 fasılda dış satım yaptığını görüyoruz. Bir esbak yıla bakarak değerlendirdiğimizde ihracatımız kabil yapıt çeşidimiz ve ülke sayısı de arttı. Bunlar Samsun adına sevindirici gelişmeler.” açıklamasında bulundu.

Murzioğlu, Samsun’un tarihinde ilk defa 1 bilyon dolar ihracat rakamını 2021 yılında geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve şehrimizin kalkınması için kim tıpkı başlı çakıyorsa sonuna kadar yanındayız, destekçisiyiz. İstihdam sağlayarak, üreterek ülkemizin ve şehrimizin büyümesine katkı sağlayan tam işletmelerimizi kutluyorum. Bu şehrin çokça yüksek dış satım rakamlarına ulaşabileceğini biliyoruz. Buradaki yeryüzü eke kapı, sürdürülebilir artım sağlanmasıdır. Türkiye’nin daha çok istihsal, envestisman ve istihdama ihtiyacı var. Istihsal ve yatırıma daha çok bindi olup sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız.”

Share: