Sakat Erkânıharbiyeiumumiye adli müşavirleri Köse ve Kaldırımcı’nın çarpış dosyası onandı

Yargıtay, FETÖ’nün güya “askeri hâkimiyet yapılanması”nda kayran alan çarkıt tuğgeneral Hayrettin Kaldırım Işçisi ve eski miralay Aşure Ayı Köse’nin birlikte aralarında bulunduğu 4 sanığa “ağırlaştırılmış müebbet”, 2 kişiye “müebbet”, 12 sanığa da “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 7 sene 9 ay 22 günden 10 sene 15 ayak tabanı kadar sunulan cezaları uygun buldu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) “askeri hâkimiyet yapılanması”nda kayran kayran ve güya sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirilen, aralarında dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı adli müşavirleri çarkıt liva Hayrettin Yaya Kaldırımı ile çarkıt miralay Aşure Ayı Köse’nin dahi bulunduğu 18 sanığın cezasını onadı.

Ofis, Ankara 25. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesince 24 Aile 2020’bile karara bağlanan 4’ü ağırlaştırılmış müebbet, 2’si müebbet, 13’ü dahi “silahlı yıldırı örgütüne üyelik” suçundan mütemadi mapus cezasının verildiği dosyanın temyiz incelemesini tamamladı.

Yerli mahkemedeki enstantane asıllar işlemlerinin kanuna makul yapıldığı, delillerin hukuka uygun şekilde elde edildiği belirtilen kararda, aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde kül sergilendiği vurgulandı.

Kararda, vicdani kanının stabil, düzgün ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, sanıkların eylemlerinin makul olarak nitelendirildiği, kanunda öngörülen yanlışlık tipine uyduğu, yaptırımların ise kanuncu bağlamda şahsileştirilmek yoluyla uygulandığına bel edildi.

Bu kapsamda, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı adli müşavirleri Köse ve Kaldırım Işçisi ile Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcısı çarkıt kaymakam Mualla Müjdat Eski ve Genelkurmay Adli Müşavirliği Ceza İşleri Müdürü eski miralay Mehmet Oğuz Akkuş’a “anayasal düzeni ihlale adım” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezaları onandı.

Bire Bir suçtan sanıklar Milli Defans Bakanlığı Askeri Doğruluk İşleri Başkanı eski miralay Mehmet Ulvi Almış ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri sakat albay Mehmet Emniyetli Yapar’ın müebbet hapse mahkum edilmesi kararları de onandı.

“Silahlı yıldırı örgütüne organ tevessül etmek” suçundan sanıklar çarkıt Bilgili albay Erhan Ermişoğlu, bozuk ilçebay Seyfi Bulduk ve eski Bilgili binbaşı İsmail Karataş’ın 10’ar yıl, bozuk bilge binbaşılar Garaz Münevver, Yasin Akdeniz ve çarkıt Bilge yüzbaşı Nazmi Şengül’ün 8 sene 9’ar ay, eski Savcı yüzbaşı Necmettin Aksoy, sakat Bilge yüzbaşı Erhan Kahraman ve çarkıt Bilgili üsteğmen Mustafa Eruyar’ın 8 yıl 1 kamer 15’er devir, bozuk Bilge ilçebay Bedrettin Özgür’ün 10 yıl 15 ay, çarkıt Hakim albay Şaban Beklenti Gül’ün 10 yıl 6 ay ve eski Bilge üsteğmen Harun Birol Mert’in 7 yıl 9 ay 22 bölüm mapushane cezaları da hukuka uygun bulundu.

Tıpkı suçtan 7 sene 6 kamer hapse mahkum edilen sanık eski Bilge yüzbaşı Kani Geçici hakkındaki mahkumiyet kararı ise “natamam tetkik” yapılarak hüküm kurulduğu gerekçesiyle esastan bozuldu.

– İddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine bakarak, sanıklar Köse, Kaldırımcı, Bozuk, Akkuş, Almış ve Yapar 15 Orak Ayı darbe girişimi sırasında canlı azamet aldı.

Askeri teamüllere mugayir şekilde ilçebay olmasına rağmen 2012’dahi Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri atanan Köse, darbe girişiminden 4 ay önce bu kez tenzili derece ile Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı Hususiyet İşleri Şube Müdürü namına tayin edildi.

Köse, darbecilerin sözde örfi idare mahkemeleri tayin listesinde, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı Adli Müşaviri namına vadi aldı. Ayrıca askeri duruşma ve burada memur bilgili iklim savcılara müteveccih artırım hakkı, Milli Savunma Bakanlığından alınarak Köse vasıtasıyla kullanılması sağlanacaktı. Köse’nin örgütün mestur imamlarıyla iletişim inşa etmek amacıyla operasyonel tarz kullandığı bilgisi de deliller ortada meydan aldı.

Sanık bozuk liva Kaldırımcı üstelik Genelkurmay Başkanlığı askeri savcısıyken çarpış girişiminden önce Köse’den sonra Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı Adli Müşaviri namına atandı.

Sanki örfi idare direktifi ekindeki atamalar listesinde Doğruluk Bakanı Müsteşarı adına görevlendirilen Kaldırımcı, çarpış girişimi sırasında Köse ile sabahleyin saatlerine kadar karargahta çalışkan lüks aldı.

KAPAT X

Maznun eski albay Atmaca ise bire bir neymiş atama listesinde Esmer Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı ve Ankara 2 No’lu Örfi Idare Askeri Savcısı adına vadi aldı. Sanığın örgüt imamlarıyla ankesörlü telefonlar üzerinde bildirişim kurduğu tespit edildi.

Maznun bozuk miralay Almış dahi sözde İstanbul 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı ve İstanbul 1 No’lu örfi idare askeri savcısı olarak darbecilerce atandı.

Tanık beyanlarına göre, çarpış girişiminden önce sanık Yasin Akdeniz ile gönül rahatlığı odasında sıkıyönetim mahkemeleriyle ait mücahede yaptı.

Maznun kaymakam Şanlı Müjdat Çarkıt’nin Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığında Askeri Savcı yerine fariza yaptığı, güya örfi idare direktifi ekindeki MUNZAM-B örfi idare mahkemeleri listesinde Uyanık Umumi Komutanlığı Askeri Savcılığı ve Ankara 5 No’lu Sıkıyönetim Askeri Savcılığına Askeri Savcı olarak görevlendirildiği, sanığın, değişik maznun Erhan Ermişoğlu ile çakılı/ankesörlü telefondan mütevali arandığı belirlendi.

Eski albay Yapar da darbecilerin atama listesindeki adlar ortada saha aldı. Buna bakarak, Yapar, Karaca Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri olarak görevine devam edecekti.

Yapar’ın, firari maznun çarkıt binbaşı Halas Kaya ile duyurulmayan imamlarla ankesörlü telefondan ardışık arandığı saptandı.

İddianamede, bahis konusu isimlerin, nazik konumlarda fariza yaptıkları dönemde teşkilat adına cereyan ettikleri, FETÖ mensubu askerlere yönelik ihbarları el işi koymadıkları antrparantez örgütün saf dışı çoğaltmak istedikleri askerlere yönelik tertibat anket ve dava süreçlerinde düzlük aldıkları vurgulandı.

Teşekkül üyeliğinden mahkum edilen diğer sanıkların de FETÖ’nün amaçları doğrultusunda akıntı ettikleri ve teşkilat hiyerarşisinde kayran aldıkları belirtildi.

Share: