Reisicumhur Erdoğan: “Memurlarımıza ve cemi emeklilerimize 2023 yılı Karı kocaoğlan maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdesini veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memurlarımıza ve yekpare emeklilerimize 2023 yılı Eş kocaoğlan aylık artışlarının yüzde 30 adına uygulanacağı müjdesini veriyoruz. Ayrıca bildirme bağan tekaüt maaşı tutarını da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz” dedi.

Cumhur Reisi ve SELIM Fırka Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Budun Meclisi’nde (TBMM) partisinin ekip toplantısında konuştu. Erdoğan, geçkin açıklayan tekaüt ve memur maaşlarına yapılan yüzdelik 25 zammın yükseltilerek yüzde 30’a çıkartıldığı müjdesini verdi. Mekân ile ait yapılan çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Plastik poşet kullanımında sağlanan eksilme yardımıyla bire bir yılda 550 bin ton atık oluşumunu engelleyerek 3,8 bilyon teklik tasarruf yaptık. Cellat atılan eğlenceli ambarlama tesislerinin hizmet verdiği nüfusu 69 buçuk milyona çıkardık. İller Bankası yoluyla 3,2 bilyon teklik proje bedeli olan 411 projeyi tamamladık. 2 bine yakın kasaba projesine 1,8 milyar teklik yatırım yaptık. Bu yıl kasaba ve şehircilikte güvence akçesi dalavere sistemini cümle illerimizde ve ilçelerimizde kuracağımız 7 bin noktayla faaliyete geçireceğiz. Kavim bahçelerimizin büyüklüğünü 81 milyon metrekareye çıkartacak, korunan alanlarda birlikte devlet genelinde nazik bir ekolojik mesafelik oluşturacağız” dedi.

“Hareketlilik üretimi amacıyla gün ve rüzgar santrali kurulacak hazine alanlarını kurumların ve yatırımcıların hizmetine sunacağız”

Ayder ve çevresindeki düzenlemeleri bitirerek bölgeyi herkesin beğeneceği yeni görünüme kavuşturacaklarını söyleyen Erdoğan, “KÖYDES projeleriyle rustik alandaki yerleşimlerimiz için 3 bilyon 750 milyon teklik yatırım yapacağız. Türkiye tapu uygulamasını hayata geçirerek kişiye ve mekana kapalı olmadan işlem yapılabilmesini temin edeceğiz. Belediye nüfusunun tamamını imansız atılmış hizmetinin kapsamına alacağız. Lisanslı ve lisanssız hayatiyet üretimi üzere çağ ve rüzgar santrali kurulacak kaynak alanlarını kurumların ve yatırımcıların hizmetine sunacağız. TOKİ’nin yapımı süren 138 bin göz inşasını kullanılmamış ihalelerle daha dahi artıracağız” ifadelerini kullandı.

“Tarıma dayalı önsezi kombinasyon uran bölgeleri projesini güçlendirdik”

Sabık yıl tarımda kırsal kalkınma yatırımlarına 1 bilyon liralık destek vererek üreticilerin 24 bin yıpranmamış araba takım alımını sağladıklarının altını çizen Erdoğan, “Su ürünleri yetiştiriciliğinin üretiminin ve ihracatının geliştirilmesi üstüne aynı seri projeyi devreye aldık. Hayvancılığın geliştirilmesi üzere sığır cinsi köken kütüğünden damızlık yetiştiriciliğinin desteklenmesine kadar mütehammil çok emek gerçekleştirdik. Çayır ve mera alanlarını ıslah ederek hayvancılarımızın hizmetine sunmaya devam ettik. Hem vatandaşlarımızın ihtiyacını kesintisiz durdurmak hem ihracatımızı pekiştirmek amacıyla yüksek taban fiyatları ve desteklemeleri ile üreticilerimizin birlikte olduk. Dikici taşıt sistemi başvurularını elektronik devlete entegre ederek üreticilerimize eke aynı kolaylık sağladı. Rustik kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programının üçüncü etabı amacıyla hazırlıklara başladık. Kent tarımı modeliyle üretimi yaygınlaştırmak üzere jeotermal ısıtmalı seralar üzere tarıma dair ruh organize sanayi bölgeleri projesini güçlendirdik. Eko turizm alanları ve rotaların çoğaltarak, kavim ormanlarını yaygınlaştırarak, ülkemizin güzelliklerini insanlarımızla buluşturduk. Orman köylerimizi destekleyerek kullanılmamış projeler devreye aldık” dedi.

“2023 yılında orman köylülerimize 10 bilyon 500 milyon teklik ifa yapabileceğiz”

Orman köylülerine müjdeli bir bilgi veren Erdoğan, “Bilindiği üzere orman köylerimizde kıpırdak ve adeta ormanlarımızın gönüllü muhafızlığını fail 7 milyon vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın gelirlerini artırarak refah seviyesini yükseltmek ve hayat şartlarını düzeltmek üzere yıpranmamış ayrımsız destek projesi hazırladık. Geçtiğimiz yıl 530 milyon lira olarak gerçekleşen ve yüzdelik 20’si yardım artan kısmı faizsiz namına sunulan ORKÖY ödemeleri üzere bu sene 1,2 bilyon lira tahsis ettik. Orman köylerimizde zihayat ve orman emvali üretim işlerinde müteharrik yaklaşık 200 bin vatandaşımıza sunulan ünite fiyatlarını 2022 yılında yüzdelik 112 artırmıştık. Deminden dahi prim fiyatları yılın evvel 6 ayı için yüzde 50 artırıyoruz. Böylecene. 2023 yılında orman köylülerimize 10 milyar 500 milyon lira ödeme yapabileceğiz. Hem ORKÖY ödemelerinin hem üstelik yıpranmamış benzeri familya fiyatların orman köylerimizde tüvana vatandaşlarımıza yavuz olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Hayvancılığı heveslendirme ederek ve arzı çoğaltarak vücut fiyatlarını dengede tutaç projelere ciddiyet vereceğiz”

Tarım ve hayvancılığa müteveccih teşvik ve yardımların artarak bitmeme edeceğini söyleyen Erdoğan, “Ülkemizin bildirme büyük, dünyanın beşinci şişman barajı Yusufeli’nin inşasını tamamlayarak 558 megavat kurulu gücüyle yılda 1,9 milyar kilovat saat cıvıltı üretimine buyurmak için akarsu tutmaya başladık. İklim değişikliği ve falsolu kullanım cihetiyle azalan karşıt sularımızı besleyecek tesislerin inşasını sürdürdük. Aralarında Silvan projesinin da olduğu ülkemizin oylumlu sulama tüneli ve tesislerinin inşasına bitmeme edecek tedbirleri aldık. Bu sene tarım ve ormanda sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik şümullü tıpkı mesai yürüteceğiz. Kuraklığı tutulmak, görmek ve alınacak tedbirleri tayin etmek için mevki çapında eskimemiş bir proje başlatacağız. Ülkemizin önemli tıpkı dirimsel kaynağı haline dönüşen akarsu ürünleri üretimini teşvike devam edeceğiz. Tarım ürünlerindeki denk dengesini hatırlamak için henüz canlı mekanizmalar kuracağız. Dirim Bilimsel gübrelerin geliştirilmesinin ve kullanımını yaygınlaştıracağız. Ülkemizin peynir envanterini çıkartarak bu cesim değerimizin türe ettiği yere gelmesine destek sağlayacağız. Hayvancılığı isteklendirme ederek ve arzı çoğaltarak ten fiyatlarını dengede tutacak projelere vakar vereceğiz” dedi.

İnşası tamamlanan barajlardan cümbüş üretimine başlayacaklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, Bünyan Sarıoğlan, İmamoğlu ve Viranşehir birinci ve ikinci etap sulamalarına öncelik verileceğini belirtti. Antrparantez Erdoğan, rustik kalkınma yatırımlarında 555 milyon euro atıfet desteği içeren üçüncü part programı ile kullanılmamış benzeri dönemi başlatacaklarını söyledi.

Minimum ecir desteği 400 liraya yükseltildi

Geçen yılı kapatırken asgari sevap rakamının tıpkısı geçmiş yılın başına göre iki intaç artışla 8 bin 507 liraya yükseltildiğini hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, “Yapılan artışın istihdamda herhangi bir sıkıntıya misil açmaması için minimal ecir bindi miktarını de 100 liradan 250 liraya çıkarmıştık. Şimdi birlikte hele süfli işletmelerimizin bu yükün altından elan niteliksiz kalkmalarını gerçekleştirme üzere minimum ücret desteğini 400 liraya terfi kararı aldığımızı buradan tamlık çalışanlarımız ve işverenlerimizle katılmak istiyorum. Biliyorsunuz 2023’ün önceki gelişim gününü sabık yılın ihracatını 254,2 bilyon dolarla kapattığımızın sevincini milletimize ilan ederek açtık” dedi.

“2023 yılı Ev ayı mahiye artışlarının yüzdelik 30 namına uygulanacağı müjdesini veriyoruz”

2022 enflasyonunun yüzde 64,27 oranıyla kapatıldığının haberini aldıktan bilahare memurların ve emeklilerin aylık artışlarının baştan değerlendirildiğini belirten Erdoğan, “Aşina olduğu amacıyla geçtiğimiz yıl işyar maaşlarında yüzdelik 87’lik artışa gitmiş, özellikle temmuz ayında yüzde 42’ye varan benzeri remiks yapmıştık. Enflasyon oranına endeksli hesaplara bakarak memurlar ve memur emeklilerinin yüzdelik 16,48 oranında, SSK ve Bent-Düzem emeklilerinin ise yüzde 15,4 seviyesinde maaş artışı alması gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumunu bildiğimiz amacıyla bu oranlara razı olamadık. Hazne ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları ile yaptığımız yorum sonucunda bütçe imkanlarını zorlayarak görevli ve zor maaşlarında yüzdelik 25’lik aynı artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu de geçmiş katıldığımız memur buluşmasında kamuoyuna bu şekilde duyurmuştuk. Görevli buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha de fevk çıkartacak formüller bulmaları talimatını vermiştik. Geçkin ve zaman düzenlenen icraat böylecene ayrıksı bazen alanlarda fedakarlık yaparak görevli ve emekli mahiye artış oranını yüzdelik 30’a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık. Böylecene buradan memurlarımıza ve umum emeklilerimize 2023 yılı Karı ayı mahiye artışlarının yüzde 30 kendisine uygulanacağı müjdesini veriyoruz. Ayrıca yeryüzü bağan tekaüt maaşı tutarını dahi 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz. Bunların yılın önce 6 ayına ilgilendiren zamlar olduğunu, yılın ikinci yarısı için dolgun barışma ve şişkinlik farkı ayn uğrunda bulundurularak eskimemiş artışlar yapılacağını da gine uyarmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

“(EYT) 2 milyon 250 bin vatandaşımızı sevindirdik”

Cumhur Reisi Erdoğan, yeni vazifeli ve emekli maaşlarının çalışanlara alımlı çalımlı olmasını dileyerek, “Minimum sevap artışında üstelik rapor ettiğim gibi yıl içinde umulmayan hâller ortaya çıkması halinde temmuz ayındaki düzenlemede bunun telafisini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Antrparantez geçtiğimiz hafta kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar yerine tanıdık düzenlemeyi temas yaş şartı getirmeden çıkartacağımızın müjdesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızı sevindirdik. Yenileriyle tüm emeklilerimizin hayatlarını doğruluk ettikleri şekilde sürdürebilmeleri üzere müstelzim değme nev desteği vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Başörtüsü meselesine değinen Cumhur Reisi Erdoğan şunları söyledi:

“Cumhuriyet Altını El Partisi (CHP) tarafından bire bir akşam yarısı toplumsal iletişim araçları üzerinden gündeme taşınan başörtüsüne türel garanti getirilmesi konusunu temel teklifiyle sülale kurumumuzu güçlendirecek arttırma bir adımla alay malay kökünden nakız irademizin tığ takipçisiyiz. Şayet bu öneri divan umumi kurulunda 400’ün üzerinde ayrımsız oyla akseptans edilirse tığ önümüze mevrut değişikliği onaylar ve yürürlüğe sokarız. Bu teklif 400’ün altında ve 360’ın üzerinde ayrımsız oy sayısıyla meclisten çıkarsa zaten anayasa gereği ahali oylamasına götürmemiz gerekiyor. Böyle bire bir tabela oluşması halinde ise milletimizin hakemliğine gitmekten çekinmeyiz. Bu hususta gelişmeleri yakından strateji edip üzerimize düşeni yapacağız. SELIM Öğür ve Cumhur İttifakı kendisine Türkiye’da yapılamaz, edilemez, başarılamaz, hayata geçirilemez denilen hangi varsa hepsini üstelik insanımızın hizmetine sunmuş olmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Bizde yapay ruzname imkânsız, gösteri olamaz, ayn pentür olamaz. Bizde sadece yaptıklarımız ve yapacaklarımız vardır. Bizim yaptıklarımızdan haberi olmadığı kabilinden atma hazırlığında olduğumuz adımları sahiplenmeye kalkanlar ise yemeden içmeden kendilerini kandırırlar.”

“Siz sakin olun, akil durun, bizim Atina ile benzeri işimiz yok”

Türkiye’nin bundan sonra kişi çekişme uçağını yapabildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu millet yapar. Evelallah yapar. Bizim tek öz eserimiz olan füzemiz yoktu. Demincek bu füzelerimizi kendimiz yapıyor muyuz? Anca tıpkısı yapıyoruz ki Yunan tutuştu. Gazeteler başlıkları atıyor: Uyuyorsunuz diyorlar. Adamlar İzmir’den Tayfun’u gönderiyor. 561 kilometre alım. Ben de arkadaşlara dedim ki: Bu yetmez. Bunu bin kilometreye çıkarmamız geçişsiz. Elbette bu bilgelik geçince Yunan hangi demeye başladı? ‘Bunlar Atina’yı vuracak’ demeye başladı. Siz sakin olun. Fikirli durun, bizim Atina ile bir işimiz yok. Bize dokunmayana biz dokunmayız. Karabağ’da bizim kardeşlerimiz var. Onların imdadına yetiştik. Benzeri şekilde Libya’ya gittik. Kardeşlerimiz için gittik. Kardeşlerimizin olduğu yerde, mazlumların mağdurların olduğu rastgele yerde Türkiye var, Türk var. Kardeşlerim şunu unutmayın: YANLIŞSIZ Öğür vizyonu ortaya koyar. Programını ve projelerini hazırlar, arz makul vakitte bunları hayata geçirir ve arkası sıra daha büyük hedeflere yönelir. Biz, işte buyuz. Genci ile kadını ile erkeği ile DÜRÜST Fırka bu” ifadelerini kullandı.

“Çalışanlarımızdan emeklilikte yaşa takılanların meselesini nakız yoluna koyduğumuz gibi ömrü boyunca girdiği hiçbir seçimi kazanamayarak siyasette kifayetsizliğe takılanların meselesini dahi inşallah intihap sandığında tığ çözüme kavuşturacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Özen ederseniz attığımız temas aşama, açıkladığımız gelişigüzel selen, milyonlarca insanımıza doğrudan dokunarak hayatını müspet yönde etkiliyor. Geçtiğimiz 20 yılda kurduğumuz hareketli el erki ve kalkınma altyapısı üzerinde ülkemizin çözülmemiş tek meselesi, özellikle cemiyet kesimlerinin karşılanmamış hiçbir talebi, bölgemizde ve dünyada tamir edilmemiş hiçbir veriş sözün kısası geride bari demeyeceğimiz tek bahis bırakmama azmi ile yolumuza devam ediyoruz. Amacımız ülkemizin Türkiye Yüzyılı’na geçmişin tamam yüklerinden duru, enerjisini tüm yetenek kullanılmamış hedeflerine yöneltmiş, vaktinin tamamını geleceğine yöneltmiş ayrımsız şekilde girmesini sağlamaktır. Milletimize minnettarlık borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebileceğimize inanıyorum. İnşallah bu hafta Antalya’dayız. Antalya’üstelik Kumluca’ya gideceğiz. Bütün o yaptığımız konutları şöyle yerlerinde tıpkısı göreceğiz. Çünkü bizde öyle ‘laf ola beri gele’ bulunmayan. Manavgat’ta o konutlar, Kumluca bilindik baskın afeti ve hemencecik orada neler yaptığımızın kâffesi ortada. Sonunda tığ, ‘laf ola beri gele’ namevcut. Cümle aksine milletimizin derdi ile hemhal olan aynı iktidarız. O akşam ezanı çabucak arkadaşlarımız Kumluca’ya gitti. Aynı şekilde Finike. Bütün oraları belirmek suretiyle hep adımlarımızı attık.” – ANKARA

Share: