Selçuki Belediyesi 2022 yılında makro envestisman ve hizmetleri ilçeye kazandırdı

Konya’nın forma Selçuki İlçe Belediyesi, 2022 yılında eğitimden, sağlığa, altyapıdan, spora kadar serbest aynı yelpazade büyük yatırım ve hizmetleri ilçeye kazandırdı.

Selçuklu’birlikte 2022 yılı önemli bünye ve yatırımların ilçeye kazandırıldığı, yapımı tamamlanan bir nice eserinde hizmet vermeye başladığı tıpkısı yıl oldu. Selçuki Belediyesinin bakım planlaması doğrultusunda sene boyunca yaptığı icraat organizasyon kendisine fiziksel hüviyete bürünürken rakamlarla da temel ayar kazandı. Selçuki Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü suret ve dış mahallerde çalışmalarını yıl süresince muttasıl sürdürdü. Asfalt ve altyapı sezonu süresince ilçede 1 milyon 567 bin 765 metrekare asfalt, 87 bin 689 metrekare parke, 30 bin 808 metre bordür çalışması yapıldı. Yeniden Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ilçenin yeşil dokusuna yardım sağlamak amacıyla ağaçlandırma çalışmalarına bitmeme etti. İlçe genelinde 141 bin 337 metrekare yeşil kayran çalışması yapılırken 41 bin 447 skor dikme dikimi gerçekleşti. Selçuklu Belediyesi 2022’dahi kaymakamlık sakinlerine daha birinci sınıf hizmet vermek üzere vesile filosunu genişletti. Ayrışık amaçlarda kullanılacak olan 94 çevirgeç törenle göreve başladı. Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybeden Selçuk Üniversitesi Tababet Fakültesi öğrencisi Merve Mercan Balığı’ın isminin yaşatılacağı ve darülfünun öğrencilerinin faydalanacağı Merve Mercan Parkı Selçuk Üniversitesi’ne kazandırıldı.

“Muvaffakiyetsiz atık çalışmaları ödülle taçlandırıldı”

Selçuki’üstelik çevreci projeler 2022 yılında de civar planda olmaya bitmeme etti. Akim Atık ve GES çalışmaları ile hem tabiat korunurken hem de kazançlı kazanım elde edildi. Bu sayede 169 bin 123 skor ağacın kesilmesi önlenirken 28 bin 740 titrem değerlendirilebilir atık anlayışsız kazandırıldı. Uray hizmet binası ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ne kurulan GES panelleriyle de 1 milyon 726 bin 684 kWh enerji üretimi gerçekleştirildi. Belediyeye merbut kompost istihsal tesisinde uzvi atıklar değerlendirilerek bin 60 titrem kompost üretimi gerçekleştirildi. Selçuki’nun akıbet dönemde hayata geçirilen ve büyük zevk kayran “Atık Kumbaram” Projesi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle planlı 3. Sıfır Atılmış Zirvesi’nde armağan almaya hak kazandı. Selçuklu Şehremini Ahmet Pekyatırmacı ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden aldı.

“2022 yılında birçok alanda bakım veren tesisin açılışları hız kesmedi”

Selçuklu’nun terbiye alanında ilçeye kazandırdığı benzer okullardan Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Kompleksi’nin açılışı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in da katılımıyla gerçekleştirildi. Bosna Hersek Mahallesinde içtimai hayata ayar katacak olan Bosna Sosyal Tesisi kullanıcılarına bu dönemde hizmet vermeye başladı. Selçuklu İlçe Itimat Müdürlüğü ve Cumhuriyet Altını Polis Güçleri Merkezi Amirliği Binası, 58 No’lu Hocacihan Ocak Sağlığı Merkezi, Yazır 87 No’lu Nezahat Yaşar Taze Eş Sağlığı Merkezi, Simge ve Yazır Bağlı Alışveriş Yerleri, Kılıçarslan 82 No’lu Eş Sağlığı Merkezi de açılışı yapılarak kaymakamlık halkına hizmet vermeye başladı. Yeniden 2022 yılı süresince resmi açılışı yapılmayan zorlu çokça organizasyon üstelik faaliyetlerine başladığı sene oldu. Bu çerçevede Bosna Hersek Mahallesine kazandırılan Eskimemiş Sulp Şehir Kütüphanesi da Konya’nın yeryüzü fonksiyonel kütüphanesi kendisine öğrencilere hizmet vermeye başladı. Yeniden Selçuklu’birlikte ilkin bala ve gençler oluşmak amacıyla her yaştan insanın şahsi aksiyon ve teknolojik donanımına ulama sağlayacak olan Beyhekim Hisse Senedi ve Teknoloji Akademisi kapılarını açtı. Yazır Mahallesine yapılan 32 derslikli İlkokul tamamlanarak Milli Eğitim Müdürlüğüne konfirmasyon edildi. Selçuki Belediyesi Bakım Araçları Hizmet ve Onarım Tesisi’nin yanı sıra 6’sı ekol kütüphanesi atılmak üzere toplam 11 kütüphane ilçeye kazandırıldı. Selçuki Belediyesi Eğreti Çim Yer yenileme çalışması tamamlanarak spora yardım sağlandı.

“Selçuki Belediyesi turizm ve tanıtım faaliyetlerinde birlikte buradayım dedi”

Konya’nın koskocaman silüetlerinden biri olan Gevale Kalesi’nde tarihe yolculuk devam etti. Inceden Inceye hesaplı Gevale 2. etap restorasyon çalışmaları tamamladı. Türkiye’de Sümela Manastırı’ndan sonraki genişlik uzun emek olan “Sille Kaya Islahı” projesi hayata geçirildi. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Sille Baraj Otopark, Selçuklu Çiçek Bahçesi, Sille Müzeleri başta atılmak üzere Selçuklu’bile kayran alan tarihi ve kültürel lokasyonlarını 2 milyon 322 bin 514 dirilik ülfet etti. Esasen şehrin ekin ve danışma markası olan Selçuklu Kurultay Merkezi’nde düzenlenen etkinliklere 3 milyon 814 bin 400 kişi iştirak sağladı.

“Dış ilgiler faaliyetleri ile eskimemiş heves köprüleri kuruldu”

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Selçuklu Belediyesi vasıtasıyla hesaplı “Nazik Selçuklu Mirası Fotoğraf ve Fayans Eserleri Sergisi” Özbekistan’bile düzenlendi. Selçuki Belediyesi kardeş kent Stari Grad (Bosna Hersek) Belediyesi işbirliğinde “Saraybosna Kardeşlik Köprüsü” projesi çerçevesinde 237 öğrenci kültür elçisi oldu. Tarihi bağların giderek kuvvetlenmesine araç olan Srebrenitsa şehit anneleri üzere yapılan habbe açılışını Potoçari’dahi planlı törenle gerçekleştirildi. Yine bu çerçevede KKTC Girne Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalandı.

“Şehir hayatına raci oylumlu hizmetler rakamlara hakeza yansıdı”

Selçuki’bile birçok alanda kaymakamlık sakinlerinin dirim konforunu arttıran ve onların hayatına raci muhteşem hizmetler dahi rakamlara yansıdı. 2022 yılında Türkiye’nin arz nazik ve genişlik mufassal yavru festivali olan Selçuki Şivlilik Bala Festivali’ne 535 bin 118 gönül katıldı. Kütüphaneler ve ekol dışı eğitim ortamlarından 384 bin 637 yaşama yararlandı. 17 bin 051 öğrenciye 13 milyon 314 bin 750 TL eğitim bilimi desteği verildi. İhtiyaç sahibi ailelere 28 milyon TL toplumsal yardım desteği sağlandı. Spor okullarından 18 bin 140 birey, toplumsal tesislerden ise 29 bin 862 dirilik faydalandı. Çıkmaz hayvanlarını üstelik unutmayan Selçuklu Belediyesi onlar üzere 217 ton çaça desteği sağladı. – KONYA

Share: