Reisicumhur Erdoğan: “Dünya, buğday, çiçek yağı ve mısırda olduğu üzere pirinçte de akse yaşanması ihtimaliyle alın karşıyadır.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali adasındaki Apurva Kempinski’bile planlı G20 Liderler Zirvesi’nin “Besin ve Enerji Güvenliği” oturumuna katıldı.

“KÜRESEL EKONOMİ YÜZDE 6 BÜYÜDÜ”

Oturumdaki konuşmasına misafirperverliği üzere Endonezya Azamet Başkanı Joko Widodo’ya teşekkürname ederek başlayan Erdoğan, geçen yıl tam düzlük okumalara karşın küresel ekonominin yüzde 6 büyüdüğüne dikkati çekti. Erdoğan, hangi var kim, mütezayit talep, hazırlık zincirlerinde yaşanan aksama, mal fiyatlarındaki yükseliş ve hammadde sıkıntılarının dünyayı faziletkâr enflasyonla yüz yüze bıraktığını belirtti.

“7 YIL ÖNDE GÜNDEME GETİRDİĞİMİZ HUSUSLARIN İSABETİ GÖRÜLDÜ”

Rusya- Ukrayna Savaşı’nın ise besin ve erke kulvarında tıkanmaya, bunun bile emtia fiyatlarında ilave artışlara defa açtığını dile getiren Erdoğan, şöyle bitmeme etti: “2015 yılındaki G20 dolaşma başkanlığımız sırasında besin güvenliğini önceliklerimizden biri namına gündemimize almıştık. Antalya’bile sizleri mihman ettiğimizde Besin Güvenliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri başlıklı eylem planımıza imza atmıştık. Aradan geçen süre içre yedi sene önceki gündeme getirdiğimiz hususların isabeti görüldü. Eşim Emine Erdoğan’ın öncülüğünde revan Başarısız Atılmış Projesi kapsamında bu sene Konfedere Milletler Genel Kurulu’na sunduğumuz ‘2030 Gündeminin Geliştirilmesi üzere Sıfır Atılan Yaklaşımlarının Teşvik Edilmesi’ başlıklı Karar Taslağına bulunmaz desteklerinizi bekliyorum.”

“ACUN, PİRİNÇ KRİZİ İHTİMALİYLE BIRLIKTE KARŞI KARŞIYA”

Dünyadaki azık krizine belen fail Erdoğan, “Mevcutta, acun, buğday, çiçek yağı ve mısırda olduğu üzere pirinçte bile kriz yaşanması ihtimaliyle alın karşıyadır. Kezalik, acun basma piyasası de derhâl istikrara kavuşturulmalıdır. aksi takdirde, önümüzdeki yıl henüz iri aynı besin krizi yaşayacağız.” ifadesini kullandı.

“10 MİLYON TONUN ÜZERİNDE TAHILIN SEVKİYATI SAĞLANDI”

Afrika’nın kuraklığın bile etkisiyle açlık riski içre bulunduğunu tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti: “Acun beşten büyüktür’ şiarıyla, Afrika’nın sesinin global ve lehçe meselelerde aksiseda bulmasını önemsiyoruz. Türkiye kendisine toptan azık güvenliğinin temini üzere alçak çaba sarf ettik. Tarafların müspet yaklaşımları sayesinde Mürekkep Milletlerle birlikte Karadeniz’da kasılma ettiğimiz koridordan şimdiye büyüklüğünde 10 milyon tonun üstünde tahılın sevkiyatı sağlandı. İstanbul Mutabakatı, savaşa rağmen tarafların uzlaşıya varabildiklerini dahi gösterdi. Bittabi mekanizmanın işlemeye devam etmesi için sizlerin dahi desteğiyle, sıkıntıya kez açan engellerin esnetilmesi noktasında adım atılması lazım. Ayrıca ihraç edilen tahılın Afrika ilkin atılmak için evgin ihtiyaç duyan az mütekâmil bölgelere ulaştırılması amacıyla üstelik harekete geçmeliyiz.”

ENERJİ GÜVENLİĞİ

Bu süreçte toptan erke güvenliğinin tesisi ile tüketicilerin sakim ve sürdürülebilir şekilde enerjiye erişimlerinin de öncelikli hal aldığını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Realist, ayakları yere basan ve usçu bire bir şekilde akman erke dönüşümünü yönetim etmemiz hayatidir. Gıda krizinin idaresinde olduğu kadar aynı erke merkezi olarak Avrupa ilkin oluşmak üzere mümasil bölgemizin güvenliğine açık ulama sağlıyoruz. Hatırlanacağı için G20 tarihindeki geçmiş enerji bakanları toplantısı, 2015 yılında ülkemizin zaman başkanlığı sırasında düzenlenmişti. Türkiye, kendisinin ve bölgesinin erke sunu güvenliğine destek verecek hamleleri tafsilatlı süredir akıcı şekilde hayata geçirmektedir.”

Trans Rum Doğal Gaz Boru Yolu Projesi’nin (TANAP), Cenup Koridorunun işlerliği itibarıyla hayati öneme haiz olduğunu bire bir öğün henüz gösterdiğini nâkil Erdoğan, “Toptan ekonominin iri sarsıntılar geçirdiği böyle aynı dönemde dünya G20’nin kat göstericiliğine ve birlikteliğine elan çok ihtiyaç duyuyor. Bu düşüncelerle toplantımızın ve alacağımız kararların parçalanmamış âdemiyet üzere leziz olmasını diliyor, ev sahibimiz Endonezya’ya teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: