Ormanlardaki buğulanmış ağaçlar çandır hayvanlarının barınmasında mehabetli alım çalım oynuyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından ölçülü araştırmada, bir nice melez hayvanının yuva yahut tüneme üzere ormanlardaki yaşlı ağaçları seçtiği belirlendi.

ÇAKÜ Eldivan Esenlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yer Sağlığı Programı koordinesinde TÜBİTAK 1002 programı kapsamında ” Türkiye’de Tıpkısı Meşe Ormanına Ilişkin Değişik Meşcere Tiplerindeki Ağaçların Yarasalar Aracılığıyla Kullanım Tercihlerinin Araştırılması Projesi” yürütüldü.

Bu kapsamda akademisyenler, 12 ay süresince Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde tıpkısı meşe ormanında yarasaların ne dönemlerde ne meşceredeki (değişik orman dokusu) ne ağaçları barınmak üzere kullandığına ilişik tetkik yaptı.

İnceleme sonucunda yarasaların yanında sincap, yediuyur, kuş, böcü üzere birçok yaban hayvanının yuva yahut tüneme için yaşlı ağaçları seçtiği tayin edildi.

Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda işyar Dr. Akademisyen Okan Ürker, AA muhabirine, projeyi ayrımlı fakültelerle multidisipliner yaklaşımla yürüttüklerini söyledi.

Proje kapsamında yerey çalışmalarını tamamladıklarını belirten Ürker, dört sezon süresince meşe ormanındaki ayrımlı meşcerelerde öncelikle gizil tünek ağaçlarını belirlediklerini dile getirdi.

Ardından gizil tüneme özelliklerini teşebbüs etmek için bu ağaçların içindeki sincap, ağaçkakan ve böcek delikleri, çeşitli çatlaklar, yarıklar ve kovuk girişlerini endoskopik kameralarla tarayarak yarasa varlığını araştırdıklarını anlatan Ürker, “Bu taramalar sırasında yarasaların yanında bir nice kuş türünün, sürüngenlerin, yoz ve ılımlı memelilerden sincaplar, yediuyurlar kabil canlıların da ağaçları tüneme amaçlı kullandığını tayin ettik.” dedi.

Ürker, elde edilen veriler sonucunda ormancılık çalışmaları yapılırken aşılanmamış hayatının şüphesiz dikkate alınabileceğine ilişkin öneriler geliştirdiklerine bel ederek “Ülkemizin bulunan ormancılık yönetimi perspektifinde doğal buğulanmış ormanların biraz henüz düşüncesiz planda tutulduğunu rapor edebiliriz. Çünkü daha çok soylu erki öncelikler ön planda tutuluyor. Tabii buğulanmış ormanlardan elan fazla tüneme kaydı aldığımızı ayn önünde bulunduracak olursak, ekolojik boyutta saf yaşlı orman varlığının dikkate alınması gerektiğine kandil tutuyoruz diyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Yarasaların yüzde 70’i ormanları tüneklemek ya üstelik beslenme davranışı üzere kullanıyor

ÇAKÜ Aşılanmamış Hayatı Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz da Türkiye’de 39 yarasa türü yaşadığına dikkati çekti.

Türkiye’deki orman varlığının büyüklük yüzölçümünün yaklaşık yüzde 30’una denk geldiğini vurgulayan Yorulmaz, “Türkiye’deki gece kuşu türlerinin kısaca yüzdelik 70’i ormanları tüneklemek evet da tagaddi davranışı üzere kullanıyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleşen projemiz kapsamında yarasaların orman ekosistemindeki yerini tahlil edebilmek için ormanları çıktı ne sebeple tercih ettikleri, tüneme tercihlerini etkileyen unsurlar, ormandaki zararlı evet birlikte faydalı böceklerle ilişkileri nedir gibi soruların karşılığını bulmayı hedefleyen evvel aşama atılmıştır.” diyerek konuştu.

Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alkan Günlü ise Türkiye’de 1963’te orman amenajmanı çalışmalarında planlı döneme geçildiğini, bu planlarda pres amacının maksimal odun üretimine müteveccih olduğunu aktardı.

Çanakkale’deki yerey çalışmalarında nemli ve kurumuş meşe ağaçlarını yarasaların artık yeğleme ettiğini gördüklerinin altını çizen Tarihli, “Bu benim amacıyla önceki oldu. Planlamacılarla proje sonuçlarının paylaşılması ve yapılacak planlara bunun entegre edilmesi gerektiğini, bu alanlara dirim bilimsel yelpaze açısından koskocaman genişlik ettikleri amacıyla kısmen engelleme edilmesi evet da on paralık müdahalede bulunulmaması gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: