Ordu’da fındık kabuğundan üretilecek etken karbon tesisinin temeli atıldı

Kalabalık Büyükşehir Belediyesince, fındık kabuğundan üretilecek deli dolu karbon amacıyla açılacak tesisin esas atma töreni düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Belediyenin Efirli yerleşkesinde düz yazı edilecek Hareketli Karbon Üretim Tesisi’nin esas atma töreninde, Kalaba’nun yer iri kaynağının fındık ve ekincilik olduğunu söyledi.

Güler, bunun için Şehremaneti bünyesinde ORTAR AŞ’yi kurduklarını dile getirerek “Fındığı eğer fındık yerine satarsanız 2 bilyon dolar mal kazanıyorsunuz. Çikolata yaparsanız 8 bilyon dolar mal kazanıyorsunuz. Bu kapsamda eklenmiş değer üzere çikolata fabrikasında üretime geçilmek istiyoruz Cenabıhak yıldız ederse. Peşi Sıra birlikte zaman fındığın yaktığımız kabuğu, 600 bin ton fındık 300 bin ton korteks oluyor.” dedi.

Bu kabukların ilkin odunluğa koyulduğunu ve yakacak adına kullanıldığını anlatan Güler, “Demincek bundan sonra bundan etkin karbon boşaltmak istiyoruz. 1980’li yılların böylecene Kalabalık İş Adamları Derneğini kurarken, yatırım konularından tıpkı tanesi dahi fındık kabuğundan bazen yatırımlar yapmaktı. Çokça şükür o projemiz gelişti, bundan neler yapabileceğimizi düşündük ve bunlardan bire bir tanesi enerjik karbon.” diye niteleyerek konuştu.

Etkin karbonun, gıdaların ve suyun temizlenmesinde, yakınlarda, peçe ve merhem yapımının birlikte nükleerde dahi kullanılabilen ayrımsız konu olduğunu vurgulayan Güler, şunları kaydetti:

“Biz önceleri bu fındık kabuğunu yakıyorduk. Şimdi 22 bin ton kabuğu alacağız bundan 2 bin 200 kilogramlık faal karbon yapacağız. Bu faaliyet neticesinde bile şu anda yaklaşık 2,5 teklik olan fındık kabuğu, 5 dolar cinsinde tıpkısı ürüne makul çıkacak. Bunu yaparken de burada arttırma kimi ürünler çıkacak. İnşallah onları fethetmek üzere da çalışmaları sürdüreceğiz.”

İl Müftüsü İsmail Çiçek aracılığıyla okunan duanın ardından üretim tesisinin temeli atıldı.

Share: