Öğrencilerden ekonomiye dev katkı

Öğrencilerden ekonomiye dev yardım

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’daki patika liseleri, eğitim-üretim-istihdam döngüsünün zihayat ve sürdürülebilir aynı yapıya dönüşmesinde oylumlu bire bir şan oynuyor. Bu çerçevede Tekirdağ’daki çığır liseleri, 5 yılda ekonomiye 49 milyon 862 bin 253 liralık katkı sağladı.

Tekirdağ’daki patika liselerinde bulunan döner işletmeleri, yetişek-istihsal-istihdam döngüsünün zihayat ve sürdürülebilir aynı yapıya dönüşmesinde yetişkin benzeri alım çalım oynuyor. Tekirdağ’daki 24 patika lisesinin bünyesinde deli dolu olarak neşelilik gösteren döner sermaye işletmelerinde öğrenciler eğitim döneminden itibaren istihsal faaliyetlerinin içre bulunarak halk becerilerini geliştirirken, töz istihsal ortamlarında nail oldukları deneyimlerle sektörün ihtiyaç duyduğu standartlarda dizayn ve istihsal becerilerine erbap namına çıkışlı oluyor. Aynı zamanda öğrenciler, bir minimal ücrete büyüklüğünde üretimden hisse alabiliyor. Meslek liselerinin bünyesinde mevcut döner işletmelerinde beş yılda 49 milyon 862 bin 253 bin TL tutarında ciro elde edilerek, ekonomiye önemli tıpkısı ulama sağlanmış oldu. 2022 yılında ise 18 milyon 564 bin 405 TL ciro elde edildi. 2022 yılında sunma yüksek Ciro 5 milyon 407 bin 537 TL ile Süleymanpaşa Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi eliyle gerçekleştirilirken, düzlük bazında bildirme efdal iş hacmi 4 milyon 562 bin 946,06 TL ile yiyecek ve içecek hizmetleri alanında elde edilmiş oldu.

E-tecim mağazası açıldı

Taşımalı eğitim bilimi işleyen öğrenciler ile Tekirdağ Valiliği, Süleymanpaşa Kaymakamlığı, Tekirdağ Idrak Dairesi, Tekirdağ Defterdarlığı, Tekirdağ Belde ve Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Tekirdağ İl Müftülüğü, Tekirdağ Tecim Borsası gibi kamu hava ve kuruluşları hususi işletmeler üzere öğle yemeği üretimi yapılarak dağıtımı gerçekleştiriyor. Bu çerçevede günlük 2 bin şahsiyet yemek üretimi ve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Şarköy ve Süleymanpaşa ilçelerinde bulunun uygulama otellerinde konaklama ve aşevi hizmeti veriliyor. “Möble ve İç Mekan Tasarımı” bölümü mevcut okullar yoluyla aile, meslek ve ofisler amacıyla mobilya malzemesi, öğüt vasıta gereçleri üretimi gerçekleştiriliyor. “Tekstil Teknolojisi” alanında ev tekstili, hazır giysi, peçe, gelişim kıyafetleri özellikle almak için çokça ayrımlı ürünlerin üretimi, ekincilik alanında göveri, sonuç, mantar hastalığı ve tarla bitkileri yetiştiriciliği faaliyetleri yapılarak elde edilen mahsulat, döner işletmesi aracılığı ile tüketiciye ulaştırılıyor. Kimya teknolojileri alanında her ahali sabunu, kolonya, yüzey temizleyici, sıvı deterjan başta olmak için her cins günahsızlık ve hijyen malzemesinin üretimi yapılıyor. Okullar amacıyla ise PLC deney, setleri, denge tahtası, hususi eğitim öğrencileri için ahşap ibret materyalleri başlamak üzere eğitim bilimi setlerinin üretimi, iblağ hizmetleri alanı bulunan okullar eliyle geri hizmet ve taşımacılık faaliyetleri organize ediliyor. Bire Bir zamanda okullar üretmiş oldukları bu ürünleri MEB Şerha platformu üzerinden PTT yoluyla tüketiciyle buluşturarak e-tecim deneyimi birlikte kazanmış oluyor. Tekirdağ’da 9 okulun döner işletmesinin e-ticaret mağazası açılmış durumda.

Hem kazanıyor hem kazandırıyor

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Halit Zayıf Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ise yapmış olduğu çalışmalarla 5 yılda ekonomiye 12 milyon lira ulama sağladı. Hem fabrikaların nitelikli eleman ihtiyacını durdurmak hem birlikte ürettiği ürünlerle Türkiye ekonomisine ulama sağlayan patika lisesi öğrencileri kimya bölümünde 40’tan fazla ürünün üretimini gerçekleştiriyor. Okul Müdürü Misyon Güldez, öğrencilerin patika edinmeleri ve fabrikaların nitelikli öge ihtiyaçlarının karşılanması için yaptıkları icraat kapsamında terbiye-üretim-istihdam döngüsü içerisinde dinç ve sürdürülebilir bire bir çatı oluşturduklarını kaydetti. Öğrencilerin eğitim döneminden itibaret istihsal faaliyetleri içerisinde bulunduğunu anlatım eden Güldez; “Öğrenciler üretim faaliyetlerinin içerisinde bulunarak hem ahali becerilerini geliştirmekte hem üstelik gerçeklik istihsal süresince kazanmış oldukları deneyimlerle sektörün gerekseme duyduğu standartlarda dizayn ve istihsal becerilerine ehil yerine mezun olmaktadır. Bir zamanda aynı minimum ücrete kadar üretimden nasip alabilmektedirler” dedi.

5 yılda 12 milyon lira ulama sağladı

5 yılda kestirmece 12 milyon TL ciro elde edildiğini ifade fail Meslek Müdürü Güldez; “Döner Kebap işletmemizde 5 yılda kısaca 12 milyon TL ciro elde edilerek ekonomiye koca aynı ulama sağlanmış oldu. 2022 yılında ise 3 milyon 676 bin 151 TL ciro elde edildi. 2022 yılında genişlik efdal ciro 3 milyon 620 bin 55 TL ile kimya teknolojisi elde etti” ifadelerine meydan verdi. Üretimi gerçekleştirilen ürünlerden üstelik bahseden Güldez; “Tekstil teknolojisi alanında çorap üretimi ve tişört yük başta görünmek üzere ayrımlı ürünlerin üretimi gerçekleştirilmektedir. Motorlu kurgu teknolojisi alanında araçların motosiklet bakımı, zir mızıka bakımları ve almanak bakımları yapılmaktadır. Kimya teknolojisi alanında hazır para ahali sabunu, çamaşır suyu, nakit çamaşır deterjanı, kolonya, yüzey temizleyici, açkı yıkama köpüğü ve dezenfektan ilkin kalkışmak üzere seçme kalem kovanlık ve hijyen malzemesinin üretimi gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

Share: