Sakarya’da yararsız fişek fabrikasındaki patlamaya ilişik davada verilen mahkumiyet kararları hukuka uygun bulundu

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki tehi fişek fabrikasında meydana mevrut ve 7 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişik davada, aralarında üretimlik sahiplerinin birlikte bulunduğu 7 sanığa sunulan hapishane cezaları, istinaf mahkemesince hukuka makul bulundu.

Müşteki ve sanık avukatları ile Türkiye Barolar Birliği ve Kocaeli Barosu, Sakarya 1. Alçak Ukubet Mahkemesinin kararına ilişik Sakarya Havza Adalet Mahkemesi 3. Ceza Dairesine istinaf başvurusu yaptı.

Başvuruların kısmen reddine değişmeyen veren 3. Ceza Dairesi, “bilinçli taksirle fücceten çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına hastalık olma” suçundan sanıklar üretimlik sahiplerinden Yaşar C. ve Şanlı Rıza Ergenç C’nin 16 sene üçer kamer, Hasan Mürtefi V’nin 12 sene 6 kamer ve tutuklanmadan sanıklar Erşan Ö, Asiye A, Aslı B. ve Ahmet Ç’nin 6 yıl sekizer kamer mahpushane cezası kararını hukuka akıllıca buldu.

Daire, yargılama esnasında katılma talepleri kabul edilmeyen bazen müştekiler ile hayatını kaybedenlerin yakınlarının dosyaya katılmaları yönünde buyruk kurdu.

Türkiye Barolar Birliği ve Kocaeli Barosunun görüngü dolayısıyla suçtan doğrudan beis görmemeleri nedeniyle katılma hakları bulunmadığından istinaf başvurusunun reddine mütehakkim 3. Ceza Dairesi, mevkuf maznun Yaşar C’nin kâin halinin devamına değişmeyen verdi.

Süreç

Sakarya’nın Trap ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm konusunda kurulu gayrimeskûn fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’dahi saat 11.15’te meydana gelen ve olay hesabına 50 kilometre mesafedeki bir nice noktadan duyulan patlamalarda 7 birey hayatını kaybetmiş, 127 güç yaralanmıştı.

Patlamaya ilişik gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin üstelik bulunduğu 5 kaknem tutuklanmış, aynı meşkûk ise adli kontrol amacıyla başıboş bırakılmıştı. Mavera yandan patlamada yaralanan Ahmet Ç, davada sızlanan sanık namına yargılanıyordu.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 28 Küçük Ay 2022’de görülen 8’inci ve karar duruşmasında, “bilinçli taksirle aniden aşkın kişinin ölümüne ve yaralanmasına bozukluk olma” suçundan sanıklar üretimevi sahiplerinden Yaşar C. ve Yüce Ikbal Ergenç C’yi 16 yıl 3 ay, Hasan Yüce V’yi 12 yıl 6 kamer ve tutuklanmadan sanıklar Erşan Ö, Asiye A, Aslı B. ve Ahmet Ç’yi 6 sene 8 kamer kodes cezasına çarptırmıştı. Gök Bilimi, tutuklulukta geçirdiği süre ayn önüne alınarak Hasan Ali V’nin tahliyesine değişmeyen vermişti.

Share: