NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg’den Tayvan uyarısı Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’da savaşı kazanmasının berenarı dokunaklı olacağını belirterek Çin’in Rusya’dan ibret çıkararak Tayvan’a saldırabileceğini söyledi.

MEMLUK’nin başkenti Washington’da mevcut Stoltenberg, BENDE Savunma Bakanı Lloyd Austin, Beyaz Zehir Saray Ulusal Asayiş Danışmanı Jake Sullivan ve BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

Blinken ile görüşmesinin peşi sıra eş basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, açıklamasının başında biçim üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlerden amacıyla taziyelerini iletti.

Stoltenberg, “NATO’dan mesajımız altın aynı NATO ortağı olan Türkiye’yi desteklememiz gerekir.” dedi.

Ukrayna savaşı üzerinden Tayvan uyarısı yaptı

Blinken ile Rusya-Ukrayna savaşını ve Ukrayna’daki durumu görüştüklerini aktaran NATO Genel Sekreteri, Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in askerlerini Ukrayna’dan çekerek savaşı bitirebileceğini dile getirdi.

Stoltenberg şöyle devam etti:

“Fakat maatteessüf Rusya’nın barışa hazırlandığına dayalı tıpkı nişanlık göremiyoruz. Aksine Moskova yıpranmamış saldırılar için hazırlık yapıyor. Dolayısıyla bağımsız aynı talih yerine kazanması ve topraklarını gabi alması üzere ihtiyaç duyduğu silahları Ukrayna’ya vermeliyiz. Putin kazanırsa, Ukrayna üzere print olacak. Ancak hepimiz için çokça korkulu olacak. Sadece Putin’e değil özge otoriter rejimlerede bile bunaltıcı kullandıkları takdirde emellerine ulaşabileceklerine dair peyda ayrımsız niyet göndermiş olacak ve bu dünyayı haddinden fazla ağır sıklet ağıl getiriyor ve bizi zaafa düşürüyor. Pekin yakından izliyor ve gelecekteki kararları amacıyla dersler çıkarıyor. Zımnında bugün Avrupa’da olan yarın Asya’da cins. Çin, temas saydamlık olmadan nükleer silah karışma askeri gücünü artırıyor. Cenup Çin Denizini kontrolü altına alıyor ve Tayvan’ı zılgıt ettiklerini görüyoruz.”

Blinken’dan Çin temsilci balonu yorumu

KÖLE ordusunun Montana eyaleti üstünde belirleme ettiği ve 4 Şubat’ta Cenup Carolina kıyılarında düşürdüğü Çin temsilci balonuna değinen Blinken, bu konuda topladıkları bilgileri Kongreyle ve ESIR’nin ortaklarıyla paylaştıklarını söyledi.

Blinken, balonun Çin’nin serbest gözetleme faaliyetinin bir parçası olduğunu belirterek “Onlarca ülkeyle, hem Washington’da hem dahi elçiliklerimiz üzerinden bilgelik paylaştık. Çünkü beş kıtada ülkelerin egemenliğini ihlal eden bu serbest programın bir tane hedefi KUL değildir.” dedi.

Diğer ülkelerle görüşmelerinde Washington ve Pekin’in ilişkileri sorumlu benzeri şekilde yürütmeleri mesajını aldıklarını anlatan Blinken, ABD’nin sorumlu davrandığını ve Çin’den aynı şekilde sorumlu davranmasını beklediklerini dile getirdi.

Blinken antrparantez NATO ortaklığını pasifik bölgesine de taşımaya çalıştıklarını kaydetti.

ABD’li vekil, Cenup Kore ve Japonya’yı ziyareti amacıyla Stoltenberg’e teşekkür etti. Blinken, bu ziyaretin KUL’nin Atlantik ve Pasifik’teki ittifakları ortada artan sinerjiyi gösterdiğini tabir etti.

Share: