Milletvekili sayısı 6’ya düşen Eskişehir’de kampanya başlatıldı

FAZILETKÂR Seçim Kurulu’nun (YSK) kişi verilerine bakarak yayınladığı kararda, Eskişehir’in 7 olan mebus sayısı 6’ye düşürüldü. STK, toplum örgütü ve belediyelerin desteği ile site nüfusunun artırılması ve vekil sayısının yeniden yükselmesi için ‘İkametimi taşıyorum’ kampanyası başlatıldı.

YSK’nın april ayında Resmi Gazete’da yayımladığı 31800 mahdut kararda, 2021 yılı adrese dayalı özlük pusat sistemi verilerine göre Eskişehir’in 7 olan saylav sayısının 6’ya düştüğü açıklandı.

Türkiye Tendürüst İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte sivil sosyete kuruluşları içtimai medyada kampanya başlatarak, ikametleri kentte olmayan kişilerin, e-Çap üzerinden ikametlerini kente taşımalarını istedi. TÜGİAD Eskişehir Ofis Başkanı Serkan Can Zengin de Anadolu Üniversitesi, Osmangazi ve Eskişehir Beceri Üniversitesi’nde 65 bin öğrencinin terbiye gördüğünü belirterek, öğrencilere ikametlerini e-Ihtişam sistemi üzerinden Eskişehir’e taşımaları amacıyla çağrıda bulundu.1100 KİŞİYE ÇAĞRI YAPTI

Zengin, geçen yılın şahsiyet verilerine göre 1100 kadar kişinin ikametini Eskişehir’e taşıması durumunda kentteki saylav sayısının yeniden 7’ye yükseleceğini söyledi. Belediyeler ve sivil cemiyet kuruluşlarınca ‘Eskişehir’i seviyorum, ikametimi taşıyorum’, ‘Eskişehir’da yaşıyorum, ikametimi taşıyorum’ kayıtlı afişler sosyal medyadan paylaşıldı. Ayrıca yılbaşına büyüklüğünde ikametleri eksantrik şehirlerde olanların Eskişehir’e taşıyıp, ‘İkametimi Taşıyorum’ kampanyasına destek vermeleri istendi.

Share: