Mazıdağı esnafı, 4 yıldır endüstri sitelerinin açılmasını bekliyor

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde 4 yıl önceki yapılan sanayi sitesi bibi faaliyete geçmedi.

Sitenin ve içeresinde mevcut dükkanlar araçların girebileceğinden amiyane olması esnafın tepkisine defa açıyor. Esnaf, siteyi komütatör tamiri amacıyla akıllıca bulmazken 4 sene geçmiş yapılan sitenin duvarlarında çatlaklar oluşmaya başladı.

Esnaf Uğur Derece, “Güzel tıpkı özdek yapmışlar ama bu masrafa çok efsus. 4 yıldır açmalarını bekliyoruz amma açmıyorlar. Herhalde kendileri üstelik makul bulmadılar. Akla Yatkın bulmuş olsalardı çoktan açmış olurlardı” dedi.

Alana fazla girdiğinde ikincisinin giremeyeceğini ileri süren Denli, “Tıpkısı sanayi amacıyla burası çokça kıytırık tıpkısı vadi. Sanayimizin burada olmamasını dileriz. Bunun yerine daha geniş ve iyicene benzeri yerde yapılsaydı elan evire çevire olurdu. Gidiş Geliş bakımında bile kavşak namevcut, gidiş geliş ışığı yok. Burada rampa var, kazalarda çokça peki. Burası endüstri için tek makul değil, haddinden fazla ancak tıpkısı vadi. Günce buraya 500 araba gelir ve burada kargaşa menfaat. Buradaki dükkanlara arabada girmez makine girse gelişim yapılırdı. Burası marangoz amacıyla mümkün. Endüstri üzere ben burayı makul bulmuyorum. Mazıdağı amacıyla tıpkısı sanayi ihtiyacımız birlikte var. Burasıda dağın arkasında kayşa riski dahi var. Adamakıllı aynı madde yapmışlar amma bu masrafa çok yazık” ifadelerinde bulundu.

Esnaf Mehmet Naşit Abiş ise, 4 yıl önce endüstri yapıldığını ve faaliyete geçmediğini kaydetti. Kapıların ve sitenin alanı az olduğunu değerlendiren Abiş, “İki araba burada alay malay geçmez. Burası faaliyete birlikte girse hiç domuzuna tıpkı endüstri olamaz. Mazıdağı’nın içerisinde olmaması mebzul tıpkı özdek. Hep endüstri burada olabilseydi bizde parça tedariki amacıyla hep ilçeyi gezmezdik. 4 yıldır bura hakeza, ufak tıpkı çalışması artmış. Şu dakika takkadak parke döşemesi kalmış. Faaliyete geçmesi esnaf için dolgunca peki” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Mazıdağı Belediyesi iddialara ait; endüstri sitesinde mekân düzenlemesi ve bir birçok ustalık çalışmanın tamamlanmadığını ileterek, sunma gelişmemiş ahit dahi kiralamaya çıkartılıp âdeta endüstri sitesi kendisine faaliyete geçeceğini kaydetti. – MARDİN

Share: