Limon, Harabati Yasası’nda farklılık yapılması çağrısında bulundu

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dolunay Limon, piyasada eşit istikrarının sağlanabilmesi ve esnafın korunması amacıyla Gayrimuntazam Yasası’nda mübayenet yapılması çağrısında bulundu.

Sulu Zırtlak, “Senelerce zincir marketlerin esnaf ve sanatkar üzere dolayısıyla iktisat için yıldırma olduğunu söyledik ve acilen dağınık yasasının çıkartılmasını siyasilerden istek ettik.

Ne eyvah kim, market yasası çıkmadı, çıkartılmadı. Maatteessüf çekirge sürüsü kabil memleketin her köşesine, köylere kadar giren, istihdama bir katkısı olmayan, elden yerli sermayeyi alıp götürücü zincir marketler elde ettikleri soylu erki güçle hükümeti, devleti, sivil cemiyet kuruluşu temsilcilerini, medya kuruluşlarını, gazetecileri degaje bir dille tehdit etmeye başladılar.” dedi.

Esnafın nazik işletmelerle mücadelesinin sürdüğünü söyleyen Limon, “Nahak Yere rekabet önlenerek piyasadaki aktör sayısının artması gerekiyor. Esnafımızla tüketicilerin korunması ve istihdamın değişik ağıl gelebilmesi için basit işletmelerin desteklenmesi lazım” diye niteleyerek konuştu.

Limon, zincir marketlerde uygulayım bilimi, tekstil, başmak, kozmetik, beyaz kayıt, mobilya, halı, aşağı ev aletleri, kırtasiye ürünleri, hırdavat malzemeleri kabilinden 70-80 meslek grubunun elektrik alanına giren ürünlerin satıldığını, bunun üstelik piyasada nahak yere rekabet ortamı oluşturduğunu belirtti.

Söz konusu marketlerin bostan mobilyaları, kışın kış lastiği, antifriz ve cam suyu, eğitim sezonunda kırtasiye ürünleri ve kurbanlığa büyüklüğünde seçme şeyi sattıklarına dikkati çekti.

“Marketlerin sattıkları ürüne sınırlama gelmeli”

Bu marketlerin su, deterjan, yağ üzere ürünlerde “kıymet birlikteliği” yaptığını tez fail Limon, bunun birlikte piyasada fiyatların artmasına etmen olduğunu vurguladı.

Limon, zincir marketlerin sattıkları ürünlere sınırlama getirilmesinin araç olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Zincir marketlerde el telefonu, beyaz zehir kayıt, elektrikli karı aletleri kadar erdemli meblağlı ve garanti dahiline alınması müstelzim ürünlerin bile satışı var.

Bu ürünlerin bakımı, servisi olup olmadığı, yabancı kökenli olup olmadığı taharri edilmiyor. Ekseriyetle piyasada gönül görmeyen ve bağan nitelikli mahsulat satılıyor.

Bu ürünler arızalandığında tüketiciler muhatap bulamadığı kabilinden garanti servisine ulaşamayan evet da ulaştığı halde istediği ferasetsiz dönüşü alamayan çokça sayıda mütemmim var.

Bu hat durumlarda zincir marketler konunun muhatabı olmadığı kabil sorunun çözümü noktasında birlikte işlevsiz kalıyor. Sattığı ürüne eş çıkamayanlar o ürünü satmamalı. Hem tüketicinin mağdur olmaması hem birlikte piyasanın dengesinin korunması için Harabati Yasası’nda yapılacak değişiklikle zincir marketler yalnızca azık ürünlerini satabilmeli.” – ERZİNCAN

Share: