Erzincanlı güdücü, sürüsünün peşinde yarım asır geçirdi

Erzincan’üstelik çocukken başladığı çobanlığı 50 yıldır bayıla bayıla sürdüren İlhan Kucak, ömrünü koyun sürüsünün peşinde geçirdi.

Akyazı Mahallesi’nde faal 58 yaşındaki İlhan Koyun, kestirmece 300 koyundan oluşan sürüye ilkbahar, yaz ve güzün yaylada, kışın de ahırda bakıyor.

Bala yaşlarda başladığı çobanlığı 50 yıldır sürdürerek geçimini sağlayıcı Kucak, herhangi bir dönem uzun kulaklı sırtında ya de bilgisiz kilometrelerce defa katediyor.

Yılın yarısını arazide nâkil Koyun, hayvancılığın sunu büyük girdilerinden olan ağızotu maliyetlerini tenkis etmek üzere itici havaya karşın hayvanlarını otlatmaya devam ediyor.

Odun ateşinde demlediği çayla ısınmaya etkin Kucak, sağlığı halk verdiği sürece hayvancılık faaliyetlerine aylamak istiyor.

“Cümle kişi imkanları ölçüsünde çalışsın kim kalkınalım”

İlhan Kucak, AA muhabirine, önceleri yıldırı zımnında yaylalara çıkmaktan korktuklarını hatırlattı.

Başarılı operasyonlarla bölgenin huzura kavuştuğunu rapor eden Koyun, şöyle konuştu:

“Şimdi çıktı serbest şekilde yaylaya çıkıp iniyoruz. 50 yıldır çobanlık yapıyorum. Bundan dahi gocunmuyorum. Hep kendi imkanları kadar çalışsın kim kalkınalım. Herkes ülke üzere çalışmalı. Esen olsun Mehmetçiğimiz, düzenlilik kuvvetlerimiz sebebiyle biz burada gezebiliyoruz.”

İlhan Koyun, herkesten üretimle vatanına ve milletine katkı sağlamasını istekle, “Seçkin öz yurt ve vatan için. Burada benzen, peynir ve ten üreterek ülkemize yardım sağlıyoruz.” diyerek konuştu.

Çocuklarından Erzincan Rum Lisesi son derslik öğrencisi Ercan’ı 2007’de, Erzurum Atatürk Üniversitesi Yetişek Fakültesi Kösemenlik ve Psikolojik Müşavirlik Bölümü birinci sınıf öğrencisi Rıdvan’ı ise 2010’de trafik kazasında kaybettiğini anlatan Kucak, apayrı anne ve babaların tıpkı acıları yaşamaması amacıyla herkesten trafik kurallarına uymasını istedi.

Share: