Köylüler, kızılca başbuğ Fatih Mehmet Maçoğlu’nun makamını basıp “Komutan incizap” sloganı attı

Moğultay Mahallesi’ndeki Sanat Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile çevre köylerin kâh sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü. Tesisin iptali üzere belediyedeki sedir toplantısına akmak talip köylüler ile derinti üzere binada kâin takım beyninde güdük mütemadi tartışma yaşandı.

“BAŞKAN İSTİFA” SLOGANLARI ATTILAR

Köylüler elan bilahare Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası uğrunda “Başbuğ ricat” şeklinde sav söz attı. Şehremaneti önünde toplanan kol namına açıklama özne avukat Bağımsız Ulaş Kaplan, imansız atılmış tesisinin yapılacağı içtima diyar merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

“BU SEVGILI UMUM TUNCELİ’NİN SORUNUDUR”

Dinsiz atıkların ayrıştırılması sırasında kimyevi gazların havaya karışacağını istikbal süren Kaplan, “Kanser vakaları artacak. Şehir içine büyüklüğünde sendrom ati. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce ağaç kesilecek ve endemik bitki türleri namevcut olacak. Bu elden oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu dava tamam Tunceli’nin sorunudur. Bu tıpkı çevre sorunudur” dedi.

“HALKIN TALEPLERİ DİNLENMİYOR”

Kaplan, demokratik olarak insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Meze, yetki, karar deniliyor, halk dinlenmiyor. Halkın talepleri ayn ardı ediliyor. Toplantıda halkın kendini tabir etmesi engelleniyor” ifadelerine saha verdi.

MAÇOĞLU’NA ÇAMÇAK FIRLATILDI

Evvel yapılan toplantıda ise Tunceli Şehremini Mehmet Maçoğlu’na çamçak fırlatıldı, çatışma yaşandı. Acımasız atık ambarlama tesisine karşı CHP’li Uray Meclisi üyeleri “Müfit” oyu kullanırken, TKP ve HDP üyeleri “Evet” oyu kullandı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Belediye meclisine sunulan ‘Imansız Atık Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi mazeret eden aynı barışma marifetiyle tahrik ve hamle gerçekleşti. Meclis toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, çifte tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması şeklinde aynı hamle gerçekleşmiştir. Dersim halkı, bölüt boş belediye ve kurumlara karşı bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte bile bu tutumlara üzeri eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: