Kızıl başbuğ Fatih Mehmet Maçoğlu istifaya çağrıldı! Makamını basıp çekilme sloganları attılar

Moğultay Mahallesi’ndeki Görüşme Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile çevre köylerin bazı sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü. Tesisin iptali için belediyedeki meclis toplantısına süzülmek isteyen köylüler ile güruh amacıyla binada bulunan takım ortada gelişmemiş sürekli ağız dalaşı yaşandı.

“BAŞBUĞ İSTİFA” SLOGANLARI ATTILAR

Köylüler elan sonraları Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası uğrunda “Komutan istifa” şeklinde slogan attı. Şehremaneti önünde toplanan grup hesabına açıklama fail avukat Hür Ulaş Kaplan, cani atılan tesisinin yapılacağı içtima toprak merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

“BU SEVGILI MECMU TUNCELİ’NİN SORUNUDUR”

Zalimce atıkların ayrıştırılması sırasında kimyasal gazların havaya karışacağını gelecek süren Kaplan, “Kanser vakaları artacak. Kent içine büyüklüğünde sendrom ati. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce ağaç kesilecek ve endemik bitki türleri yok olacak. Bu vakit kaybetmeden oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu sav bütün Tunceli’nin sorunudur. Bu ayrımsız mekân sorunudur” dedi.

“HALKIN TALEPLERİ DİNLENMİYOR”

Kaplan, demokratik kendisine insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Bayram, yetki, karar deniliyor, umum dinlenmiyor. Halkın talepleri ayn ardı ediliyor. Toplantıda halkın kendini anlatım etmesi engelleniyor” ifadelerine vadi verdi.

MAÇOĞLU’NA BODUÇ FIRLATILDI

Esbak yapılan toplantıda ise Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’na boduç fırlatıldı, arbede yaşandı. Katı atılan depolama tesisine alın CHP’li Belediye Meclisi üyeleri “Yararlı” oyu kullanırken, TKP ve HDP üyeleri “Peki” oyu kullandı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Uray meclisine verilen ‘Gâvur Atık Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi vesile eden tıpkısı antant aracılığıyla kışkırtma ve ofans gerçekleşti. Sedir toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, tekme tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması şeklinde ayrımsız hareketli gerçekleşmiştir. Dersim halkı, halka kilitsiz küreksiz belediye ve kurumlara karşı bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte dahi bu tutumlara boyun eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye devam edeceğiz.”

Share: