KOSGEB desteğiyle yapım ettiği lokumları Avrupa’ya ihraç ediyor

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde zinde 38 yaşındaki Selçuk Tığ, babasından devraldığı kuruyemiş dükkanını azamet desteğiyle büyüterek ihracat fail bir işletmeye dönüştürdü.

Babasının 2008 yılında kurduğu kuruyemiş dükkanında çalışmaya başlayan Tığ, 6 yıl sonra devraldığı işletmeyi büyütmeye karar verdi.

Küçük ve Mutedil Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik kursuna katılan Kılıç, eğitiminin arkası sıra aldığı ekipman desteğiyle 40 metrekarelik kuruyemiş dükkanını maktu imalathanesine çevirdi.

Tığ, zat markasıyla ürettiği lokumları Türkiye’nin yanında Almanya ve İngiltere kabilinden Avrupa ülkelerine üstelik ihraç etmeye başladı.

“Atmak kadar latif tıpkısı iş bulunmayan”

Selçuk Tığ, AA muhabirine, KOSGEB desteği ile kurduğu imalathanede gelişim ve istihdam kapasitesini artırdığını söyledi.

İmal ettikleri lokum türlerinin bodur sürede beğenilmesinin ardından istihsal kapasitesini artırıp personel sayısını 10’a yükselttiğini anlatan Tığ, “İşletmeyi büyütmek amacıyla 2014 yılında KOSGEB girişimcilik kursuna gittim. Kursu bitirdikten sonradan makinelerimizi aldık. Şu anda Türkiye’nin yanı sıra İngiltere ve Almanya üzere Avrupa ülkelerine bile Türk lokumu göndermekteyiz. Mikro dışına, çifte kavrulmuş dediğimiz içi fıstıklı olan lokumlarımızı göndermekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Kılıç, ürettikleri lokumların türüne göre imalat süresinin değiştiğini anlatarak, ıcığı cıcığı el işçiliği olan hususi takti üretimleri bile yaptıklarını aktardı.

KOSGEB desteği sayesinde kurdukları işletmede insanlara hareket imkanı sağlamayı başardıklarını tamlayan Kılıç, şöyle konuştu:

“Firmamız şu anda bölgemizin önce ve biricik butik kesme üreticisidir. İmalathanemizde 10 personelimizle bu arada çalışıyoruz. Ülkemiz ve ilçemiz yerine güzelce amal yaptığımıza inanıyorum. Uzaklaştırmak kadar leziz bire bir aksiyon yoktur. Bu işin meraklısı olup işten korkmayacaksınız, nitelikli ve iyicene yapıt kullanıp profesyonel ustalarla çalışacaksınız. Ürünlerimizde ilçemizdeki şeker fabrikasında üretilen çükündür şekeri kullanmaktayız. Ürünlerimizde değme apotr ve ulama maddesi bulunmamaktadır.”

“Başarılı olan girişimciler, arkadan mevrut girişimcilere öncülük ediyorlar”

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Erdemli bile girişimcilere sunulan desteklerin olumlu kalın kafalı dönüşlerinin kendilerini mutlu ettiğini rapor etti.

KOBİ’ler ile girişimcilerin hesaplı ve toplumsal kalkınmanın arz eke unsurları olduğuna meni fail Faziletkâr, “Tıpkı bölgede evcil kalkınmayı hatırlamak istiyorsanız o bölgedeki KOBİ’lerin ve girişimcilerin sayısını ve niteliğini artırmanız gerekmektedir. Elbistan ilçemizde da girişimcilik desteklerimizden faydalanan işletmeler bulunmaktadır. Başarılı olan girişimciler arkadan mevrut girişimcilere önderlik ediyorlar. Selçuk Kılıç ünlü girişimcimiz bile kesme imalatı üzerine KOSGEB’e müracaat etti ve bizden bindi kullandı. Mufassal yıllardır faaliyetini muvaffakiyetli aynı şekilde sürdürüyor, bu bizi bahtiyar ediyor. Ayrıca yurtdışına ihracata dahi başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Faziletkâr, hareket fikri olan ve gelişim yeri inşa etmek isteyenleri KOSGEB’e nida ettiğini sözlerine ekledi.

Share: