Kışın ortasında tarım işçilerinin zorlu mesaisi

– Kışın ortasında tarım işçilerinin dayanıklı mesaisi

Yağmur, çökelge demeden binbir zorluklarla çalışıyorlar

Tarla ortasında çığlık yakarak ısınıyorlar: “Bu soğuklarda ellerim haddinden fazla üşüyor”

SAKARYA – Muamele ve market tezgahlarında yer kayran göveri ile meyveleri tarladan binbir emekle toplayan ekincilik işçileri yağmura, çamura ve soğuğa aldırış etmeden çalışıyor. Evine savsaklamak parası alışmak için müteharrik ve tarlada yakılan biberli başında ısınan 55 yaşındaki Necla Karı, “Bin tıpkısı zorlukta yağmur, balçık demeden çalışıyoruz. Bu soğuklarda ellerim çokça üşüyor, ısınmadan de çalışamıyorum” dedi.

Tarım şehri namına bilinen Sakarya’birlikte hasat dönemi devam ediyor. Birbirinden ayrımlı göveri ve meyvelerin ekildiği verimli topraklarda ise ekincilik işçileri; yaz, kış, baran, çamur demeden çalışıyor. Binbir emekle toplanan ürünler ise gelişigüzel sezon sofralarda yerini alıyor. Ürünleri vatandaşlarla buluşturma hususunda büyük alım çalım oynayan ekincilik işçileri günce 240 lira yevmiye kazanabilmek üzere uzunlamasına çalışıyor. Soğuk ve yağmurlu havalarda ayakları ile üstelerine yapışan çamurların verdiği ağırlığa aldırış etmeyen işçiler, evlerine savsaklamak parası çatlamak üzere adeta kendileriyle yarışıyor. Bu mukavemetli şartlarda çalışmalarının bedeli olan yevmiyelerinin mikro olduğunu söyleyen işçiler, aldıkları paraya birlikte ıslah yapılmasını istiyor.

“Soğuklarda ellerim çok üşüyor”

Evine aldatmak parası alaşağı etmek amacıyla müteharrik ve yakılan elem başında ısınan 55 yaşındaki Necla Eş, “Bu soğuklarda mecbur biberli yakıyoruz, bu şekilde ısınmadan çalışamıyoruz. Şuanda ıspanak kesiyoruz burada. Ayrıksı gelirimiz namevcut, bu metin şita aylarında gelip burada çalışıyoruz. Biz burada soğukta, çamurda kesiyoruz ama yevmiyelerimiz bir iki yetmiyor. 55 yaşındayım ilişkin buraya geliyorum çalışmaya oğlumla alay malay, aynı birlikte rahatsız kızım var. Binbir zorlukta baran, çamur demeden çalışıyoruz. Bu soğuklarda ellerim haddinden fazla üşüyor, ısınmadan da çalışamıyorum” dedi.

“Uğraş olmayınca tek husus olmuyor”

Tarım işçilerinin başı Fikri Ev, “Mücahede şartlarımızdaki zorluklar dışarıdan elhak görülüyor. Cümle burada 240 teklik yevmiye üzere çalışıyor. Yaz, kış demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aylık doğrusu çalışamıyor çoğu işçiler. Burada yaşlısından, gencine bütün el emeğiyle savuşturmak parasını kazanıyor. Zorlukları var, savaşım olmayınca hiçbir şey olmuyor. Yazın işlemek elan cılız tabi. Kışın baran yağdığı ant bulunduğumuz yerde soğukta ıspanak buz kabilinden oluyor, ellik üstelik taksa kâr etmiyor. Geçtiğimiz günlerde kar yağışının altında dahi çalıştık” diye niteleyerek konuştu.

“Ayaklarım, üstüm seçkin yerim mil ortamında”

Baran, çökelge demeden tarlada müteharrik Batuhan Çokça isimli taze, “Başka aha çalışamıyoruz. Yazın başlıyor mesaimiz sonrasında yağmur, mil, kış demeden çalışıyoruz. Şuan soğukta buradayız. Ayaklarım, üstüm seçkin yerim mil ortamında bağımlı şita şartlarından kıran. Günlük 240 liraya çalışıyoruz, değmiyor ama mecburuz çalışmaya” şeklinde konuştu.

“Emekçi kardeşlerimiz yağmur, mil demeden çalışıyor”

Şehirde genişlik çok göveri yetiştirilen mahallenin Büyükesence Mahallesi olduğuna değinen kocabaşı Saadettin Kötü ise, “Sakarya’de sunu çok göveri yetiştirilen meydan burası Büyükesence Mahallemiz. Burada kışın; lahana, marul, karnabahar, ıspanak, pırasa kabilinden sebzeler üretiliyor. Yağmur, balçık, kar, kış demeden amele kardeşlerimiz çalışıyor. Bugünlerde dahi ıspanak toplanıyor. Literatür birlikte biz herhangi bir cins mahsulü üretebiliyoruz bu bölgede. Onun haricinde buğday, arpa de üretebiliyoruz. Yani mahallemiz, şehirde yeryüzü çok sebze yetiştirilen yerdir. Mübarek topraklarımız var, Allah’a çokça şükür hangi ekersek biçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: