Karabük’te veremle uğraş çalışmaları sürüyor

Karabük’te güzeşte sene veremle savaş kapsamında 1500’den çok kişiye akciğer röntgeni çekildiği bildirildi.

Karabük Verem Çarpışma Dispanserinde memur hekim Şahin Fert Özaltun, AA muhabirine, 1-7 Aile tarihlerinde her yıl “Ince Ağrı Eğitimi ve Farkındalık Haftası” kapsamında talih genelinde farkındalık çalışmaları yapıldığını söyledi.

Veremin halen dünyada şişman ayrımsız el sağlığı sorunu olduğunu belirten Özaltun, veremin hava marifetiyle bulaşarak genellikle akciğeri tutan bulaşıcı bir hastalık olduğunu rapor etti.

Özaltun, 2022’de dünya genelinde 10 milyon kişiye ince ağrı tanısı konulduğunu ve bu kişilerden 1,5 milyonunun hayatını kaybettiğini anlatarak, “Hastalığın er tanılama ve tedavisi bulaştırıcılığı engellemek ve faziletli otama başarısı amacıyla önemlidir. Ancak otama başarısı üzere 6 ay ağır ezgi otama şarttır.” dedi.

Karabük’te üstelik mapushane, sağlık çalışanları ve ayrıksı riziko gruplarının almanak taramalarına ekleme yerine ince ağrı şüphesiyle Ince Ağrı Savaş Dispanserine başvuran veya yönlendirilen kişilere bakım verdiklerini nâkil Özaltun, “Bu kapsamda 2022’birlikte 1500’den fazla kişiye akciğer röntgeni çekilmiş olup hastaların tedavisi yüzdelik 87 düzeyinde başarıyla sonlandırılmıştır. Üç haftadan fazla öksürüğü ve hunriz tükürük şikayetleri olan şahıslar, genişlik mümasil sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Türkiye’da başarıyla sürdürülen ince ağrı savaşının teferruatlı yıllar stabil şekilde sürdürülmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: