İÜ Rejeneratif Tıp Fen Dalını kuruyor

İzmir Üniversitesi Senatosu 16 Mayıs 2013 tarihli senatosunda Rejeneratif Tıp Bili Dalını kurmak kararını onaylanması için Yüksek Talim Kurumuna genişlik kararı aldı. Kül dünyada bildirme güncel olan konuların başında gelen Rejeneratif Tababet, rastgele nedenle uymazlık görmüş doku ve organların tamiri, düzeltimi ve eski fonksiyonlarını kazandırmayı amaçlıyor

Bu selen dalı 2 temel yapıdan oluşuyor birincisi göze tedavisi dediğimiz, seçkin taslak yada hamal olmadan kişiden elde edilen cins göze dediğimiz yenilenme ve tamirat yeteneği olan hücrelerin kullanılması; ikincisi ise doku mühendisliği dediğimiz uygun eskiz ve yapılar kullanılarak yıpranmamış doku ve organların oluşturulması.

Çok hızlı büyüyen ve İzmir’in 4. Tıp Fakültesi olan İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi lüzumlu Medicalpark hastanesi ile yaptığı affiliasyon (işbiliği) sonrası oluşturulan fiziksel ortamları ile gerekse nitelikli kayırıcı dozaj yetişek kadrosu ile Türkiye’üstelik önceki kendisine bu malumat dalını inşa etmek ve araştırmalar yaparak uygun tedavileri hastalarına arz etmek istiyor.

Bu konuda İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan ERCİYEŞ “İlk yılında Türkiye’nin sunma aşkın tercih edilen 4’üncü tıngır üniversitesi Tıp Fakültesi olma başarısını gösteren İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin esasen ülkemizin benzeri ilkine imza atıyor olması nedeniyle övünme duyuyoruz. organ nakli uygulamaları ile kül Türkiye ve sağlık camisının takdirini toplayan tıpkısı gurur adına bu çalışmalarımızı aynı adım daha encam taşıyoruz. Rejeneratif Tababet Selen Dalının kurulması ile insanların hayatlarında nazik travmalara öğün açan keyif sorunlarına onma olacak olmamız, bizleri bakir hedeflere yönelmek konusunda daha da yüreklendiriyor. Esenlik araştırmalarının tıpkı çoğunun yapıldığı bu alanda hedefimiz sadece Türkiye’bile değil bölgemiz ve parçalanmamış dünyada kortej sahibi kalkmak ve bakir afak fethetmek olacaktır” dedi.

16 Mayıs 2013 güneş ve 2013/06 az senato toplantısında fikir birliği ile “Rejeneratif Tıp Fen Dalı”nın, Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Anabilim Dalında kurulmasına karar verildi.

İzmir Üniversitesi Tababet Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Eray COPCU araştırma tahsis etmek, klinik uygulama fora etmek, bilim adamı çoğaltmak ve Arsıulusal kurs ve eğitim programlarını yarmak amacıyla “Rejeneratif Tababet Vukuf Dalı”nı kuracaklarını, bu konuda önce aşamada hücre tedavisi üzerine çetin biçimde çalışacaklarını; ancak hedeflerinin yemeden içmeden üniversitemiz amacıyla değil devlet ve dünya geleceği için nesiç mühendisliğinde küçümseme sahibi olmak istediklerini belirtti.

Öncelikle amacımız, meme başı rekonstrüksiyonu, kederli , kaymakamlık ve deprem sonrası doku yıkımı olan kişilerde yağ dokunun alınarak bunlardan elde edilecek hücrelerin kullanılması.

Tamirat ve yenilenme özelliği bildirme faziletkâr olan hücrelerin yağ dokuda olduğunu ve bunların hastalarda tehlikesiz aynı şekilde alınarak kullanıldığı bilinmektedir. Tığ bile yapılanmamızı otama aşamasında zaruri onayları aldıktan sonra göze tedavisi yerine, eğitim bilimi, araştırı ve çalışmalar aşamasında ise Rejeneratif Tıp konusunda akademik tamlık yönlerde ilerlemeyi planlıyoruz. Değme hangi büyüklüğünde Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen cerrahi anabilim dalı içerisinde birlikte olsa, bili dalımız bilcümle bire bir kol çalışması içerisinde olup, YÖK onayımız geldikten sonra yapılanmamızda ortopedi, Nöroşirürji, Bevliye, FTR, Ruh damar cerrahisi gibidiğer klinik branşlarla temel tıp daki branşlar üstelik düz takanak umum bir kadro çalışması zarfında multidipliner, teknolojinin en üst olanakları kullanılarak en üst düzeyde hizmeti hastalarımıza, yer kuvvetli yetişek olanaklarını öğrencilerimize ve dolgunca laboratuvara şartları ile da araştırı yerine veri insanlarına arz etmek istiyoruz.

Share: