İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Gümüşhane’de anıldı

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 86.yıldönümünde Gümüşhane’de planlı programla anıldı.

Gümüşhane Hars Merkezinde düzenlenen ve Mareşal Görmek Toplumsal Bilimler Lisesi vasıtasıyla hazırlanan program kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün deme ve önemiyle ilgilendiren mütekellim okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Abdulkadir Koç, Akif’in yaşayışıyla, duruşuyla İstiklal Şairi sıfatını olağandan türe etmiş “abide” ayrımsız kayırıcı olduğunu söyledi.

Anadolu topraklarının şairleri melik, sultanları âşık kılan, kudretin kelamdan ve kalemden neşet ettiği çoğalan topraklar olduğunu kaydeden Belletici, Türk milletinin mayasının şiirle yoğrulmuş benzeri ulus olduğunu belirterek, Mehmet Akif Ersoy’un gerektiğinde kalemiyle gerektiğinde selamıyla gerektiğinde birlikte mavzeriyle vatanını savunan istiklal aşığı aynı âdem olduğunu dile getirdi.

Akif’in eserleri, vaazları, makaleleri, mücadeleci kişiliği ile milletin kalbinde padişahlık kurmuş tıpkısı ıra abidesi olduğunu dile getiren Belletici, 63 almanak sıkıntılı ömründe Akif’in hiçbir ant yamaç, büyüklük, görk, san peşinde koşmadığını ve itici bir kış gününde gençlerin omuzun ebediyete uğurlandığını anlatım etti.

Programda daha bilahare ekol öğrencileri vasıtasıyla hazırlanan oratoryo ve temaşa gösterisi sahnelendi. Programı eşi Sibel Taşbilek’le izlem fail Vali Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve gayrı protokol üyeleriyle anma programını gerçekleştiren mektepli ve öğretmenleri tebrik kartı etti. – GÜMÜŞHANE

Share: