İstanbul, hububatın tevzi merkezi olacak

İstanbul’da imzalanan hububat koridoru anlaşması global çapta tahıl fiyatlarını düşürdü. Hep dünyanın merakla beklediği kararı değerlendiren İHBİR Başkanı Kazım Taycı “Bu kararın Türkiye’da imzalanması haddinden fazla mefret. İstanbul küresel hububat fiyatlarının belirlendiği aynı eşkal mümkün, bunun amacıyla artık çalışacağız” dedi.

Türkiye liderliğinde; Rusya, Ukrayna ve BM arasında varılan tahıl koridoru anlaşması buğday fiyatlarında yüzdelik 7’nin üstünde gerilemeye bozukluk olurken bölüm temsilcileri anlaşmanın çöz ortalık ve ihracatçıyı rahatlatacağını, mutedil ve etraflı vadede İstanbul’u toptan hububat fiyatlarının belirlendiği bir biçim yapabileceğini anlatım ediyor. Rusya ve Ukrayna’nın buğday ihracatının yüzde 30’una sahip olduğunu anlatan İstanbul Hububat Bakliyat Semirtilmiş Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, iki mevki arasında kavga sürerken hububat koridoru anlaşmasının yapılmasının nahiye ülkeleri üzere hayati önem taşıdığını vurguladı.

TÜRKİYE İNSİYATİF ALABİLİR

Barışma ile tedarik zincirinin kesilmeyeceğinin kesinleştiğine meni eden Taycı, şu değerlendirmeyi yaptı: Savaşın 10 yıldan fazla süreceği öngörülüyor. Tığ hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri grubu kendisine STK’larla alay malay Rusya ve Ukrayna’nın satacağı hububat, bakliyat kadar mamullerin Türkiye üzerinden dünyanın anlayışsız kalanına dağıtılması amacıyla inisiyatif alabiliriz. Yani aynı anlamda bu devasa payın distribütörlüğünü yapabiliriz. Eğer hububat koridoru açılmasaydı Türkiye düşüntülü ortamdan yoğun kötülük görecekti. Rusya ve Ukrayna’dan tahıl ithal ederek ilişik zer yayın haline getirip ihracat yapıyoruz. Ayrımlı yerlerden yapılan tedariklerde geri hizmet maliyetleri kalık olacaktı. Maliyet artışları fiyatları artıracak bu da rekabet gücümüzü zorlayacaktı. Bisküvi, gofret, sıkıntılı unlu mamüller üreten unlu mamüller ihracatçısı dahi el durumda kalacaktı. Türkiye un ihracatında dünya birincisi. Makarna ihracatında dahi toptan iş payı yüzde 6. Hububat koridoru ile Rusya ve Ukrayna’nın dünyaya açılan kapısının İstanbul olmasıyla alay malay Türkiye’nin konumu daha da pekişti. Mutedil ve teferruatlı vadede İstanbul’un küresel hububat fiyatlarının belirlendiği bire bir biçim olması amacıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İthalat ve İhracat kanallarının yönlendirilmesi noktasında kilit ayrımsız talih haline geldik. Diplomatik başarıları iktisadi başarılarla taçlandırmak iş dünyamızın sorumluluğudur.

ENFLASYONU DÜŞÜRECEK

Hububat Tedarikçileri Derneği Başkanı Gülfem Ermiş ise İstanbul’üstelik imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin “Tahıl ihracatı emin şekilde yapıldığında zaten düşüş eğiliminde olan dünya buğday fiyatlarının benzeri tutar daha düşebileceğini düşünüyoruz. Yeryüzü güvenliğine ulama sağlayacağını düşünüyoruz. Fiyatların gerilemesinin, hususi sektörün ve icabında Yer Mahsulleri Ofisinin yapacağı ithalatla stoklara takviye imkanına olanak tanıyacağı gibi azık enflasyonunun düşürülmesine üstelik müspet katkı sağlayacağını öngörüyoruz” açıklamasında bulundu.

BUĞDAY FİYATLARI 5 RITÜEL GENIŞLIK BAĞAN SEVİYESİNDE

Rusya ve Ukrayna savaşının getirdiği birçok problemden biri bile tahıl kriziydi. İstanbul’da tahıl koridoru üzere atılmış imzalar ile alay malay bağlar dağılmış oldu. Atılan imzaların mürekkebi kurumadan buğday fiyatlarında müspet gelişmeler yaşandı. Buğdayın Chicago borsasında muamelat gören vadeli kontratları serencam ilkokul ayın arz bağan seviyesine geriledi. Hububat krizinin çözülmesiyle arzın yükseleceği beklentileri, buğdaya yaklaşık yüzdelik 6 ayar kaybettirerek 7,7 dolara düşürdü. Bu seviyeler en üst Rusya-Ukrayna savaşı başlamadan evvel görülmüştü.

ALEMDAR ÇELİK

Share: