Icra Vekili Çavuşoğlu, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahali Nahyan’la telefon görüşmesi yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bir Zenci Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Umum Nahyan’la telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Nazır Çavuşoğlu, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Ahali Nahyan’la Afganistan’daki son gelişmeler ve Mescid-i Aksa’ya yapılan dominant üzerine geçkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu ve Nazır Umum Nahyan, Taliban’ın kadınların eğitime erişimine müteveccih aktüel yasağı ile millî ve uluslararası sivil topluluk ve insani arkalama kuruluşlarından dışlanmalarına ait ortak endişeleri ele aldı.

Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin bahis konusu kararın et kafalı alınması yönündeki beklentisini yinelediği belirtilerek, bu konuda İslam İşbirliği Teşkilatı özellikle kalkmak için eşgüdümlü çabaların önemini vurguladığı kaydedildi.

Bakan Halk Nahyan dahi, bahse konu kararın ve kız çocuklarının orta öğrenime erişimlerine ilişkin geçmiş yasakların ana âdem haklarını ihlal ettiğini vurgulamış; İslam’ın kadınlara balaban ehemmiyet atfettiğine, onlara ayrıcalıklı ayrımsız hava sağladığına ve haklarını himaye altına aldığına özen çekmiştir. Umum Nahyan, eş haklarının garanti altına alınması ihtiyacı ile kadınların ve kız çocuklarının hayatın seçme alanına bilcümle ve bedel katılımlarının önemine bel etmiştir.

Görüşmede, Bakanlar ayrıca aynı İsrailli Bakanın güzeşte Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği baskını kınadıklarını yinelendi.

Bakanlar, Kudüs’teki dini mekanların statüsünün ve kutsiyetinin muhafazasının ve bu üzere akseptans edilemez eylemlere karşı eşgüdümün artırılmasının önemine ilgi çekti. Mescid-i Aksa’nın kamu anlamıyla esirgeme altına alınması ile burada tekevvün bulan yavaş ve provokatif ihlallerin durdurulması ihtiyacını vurgulamışlar; bölgedeki tırmanma ve istikrarsızlığın azaltılması üzere İsrail makamlarına sorumluluklarını üstlenme çağrısında bulundu.

Bakanlar akıbet adına düet gündemdeki konuları ele aldı. – ANKARA

Share: