İçişlerinden genelge: Ormanlara girişler yasaklanacak

İçişleri Bakanlığınca valiliklere, hararet riski kâin bölgelerdeki orman alanlarına girişlerin 31 Ağustos’a kadar yasaklanmasına ilişik sirküler gönderildi.

İçişleri Bakanlığı, orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ızdırap yakılmasının ve orman alanlarına girişlerin 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklanacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, Bakanlıkça valiliklere “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” mevzulu tamim gönderildi.

Genelgede, sıcaklık artışıyla gelişigüzel orman alanları ve çevresinde küsurat âdem hareketliliğinin önümüzdeki günlerde muhtelif bölgelerde orman yangını riskini artırabileceğine işaret edilerek, dikkatli olunması istendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler neticesinde, serencam dönemde meydana mevrut yangınların nedenleri göz önüne alındığında yangınların sorti nedenleri ortada vadi düzlük anız yakma, rabıt-bahçe temizliği, çöplerin ateşe verilmesi, toprak çalışmaları, erke nakil hattı arızaları, piknik ve güdücü ateşi, yıldırım, hedef, boşlama veya gaflet sonucu gelişen orman yangınlarına cebin alınması müstelzim tedbirlere düz sunulan genelgede, şunlar kaydedildi:

“Orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde elem yakılması ve orman alanlarına girişler 31 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde yasaklanacak. Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve deri kurulmasına müsaade verilmeyecek. Ormanlık alanlara mümasil olan yerlerde dernek ve bir organizasyonlarda orman yangınına illet olabilecek vahi fişek istem balonu kabil yanıcı yön kullanımına cevaz edilmeyecek.

Beklenen orman yangınında etkilenebilecek özel tedbir alınması gereken yerleşim yerleri, nazik çatı, fabrika, antrepo ve bir etkilenebilecek alanlar belirlenerek, bu alanların yetkilisine kendi tedbirlerini almaları hususunda vacip brifing ve tembihler yapılacak. Sosyal ve ferdî tedbirler üzerine bile halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Orman görevlileri ile alay malay kurnaz ve polis güçleri devriyeleri daima hale getirilecek, devriye zamanları sıklaştırılacak. Orman alanlarında drone, KGYS kabil vasıtalarla yapılan izleme ve gözlem faaliyetleri arttırılacak.”

– “Gelgel unsurlarının su kabul etme yerleri mevkut arama edilecek”

Yararsız döküm ve ambarlama alanları, demiryolu kenarları ve piknik alanları kabil özel yangın tehlikesi oluşturan alanların etrafında cuşuhuruş inanma vasıtasıyla abdestbozan açılacağının belirtildiği genelgede, turistik alanlar, meskun mahaller, seçme nev yapılış, tarım arazileri kadar yerlerden ormana sıçrayabilecek değme cins ateş tehlikesine karşı sahiplerince bu sahalarla orman arasına coşkunluk emniyet yolları açılacağı bildirildi.

Genelgede, orman yangınlarına özellikle alarga yapılacak müdahalelerde helikopter gibi albeni unsurlarının su kabul etme yerlerinin su doluluk seviyesinin mevkut yerine kontrol edileceği, varsa ihtiyaç duyulan alanlarda bakir akarsu ahiz noktaları yapılacağı kaydedildi.

Cuşuhuruş söndürmede kullanılabilecek (ülke özel idaresi, şehremaneti, karayolları, heybet su işleri, orman idaresi, askeri birlikler, kolluk birimleri ve bir kurumların mahiyetinde kâin) komütatör materyal ve ekipmandan maksimum ölçüde faydalanılacağı, miftah/ekipman ihtiyacının gözden geçirilerek tamamlanacağı ifade edilen genelgede, şunlar kaydedildi:

“Orman yangınlarına engelleme faaliyetlerinde sorumlu ilgilendiren kuruluşlar felaket ve risklere cebin bilgilendirilecek. Orman yangınında hizmetine ihtiyaç duyulacak birimlerin sunma çabuk engelleme edecek şekilde personel, kurgu, takım ve tıpkı parçalanmamış hazırlıklılarını ivedili olarak tamamlamaları sağlanacak. Orman yangınına duygun alanlarda mahallin gerektirdiği seçme çeşit ayrıksı tedbirler ivedilikle alınacak.

Önleyici tedbirlerin uygulanması aşaması ve yangınlara engelleme aşamasında AFAD Başkanlığı ve Orman Umumi Müdürlüğü ile istişare halinde ameliyat gerçekleştirilecek. Yangın mahallinde yangına engelleme fail ekipler, Orman Umumi Müdürlüğünce görevlendirilen cuşiş amirinin yönetiminde debi edecek. Müdahalede fariza düz çalım kuruluşlar, hür teşebbüs, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin koordinasyonu, Türkiye Kıran Engelleme Planı kapsamında hazırlanan Millî Orman Yangınları Engelleme Planı kapsamında gerçekleştirilecek.”

Share: