Hava Bilgisi diyar mülk uyardı: Akva yağış bekleniyor

Meteorolojinin yaptığı akıbet tahminlere göre; Samsun’un maşrık kesimleri, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde yerel yerine kuvvetli yağmur beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin yıldız kesimlerinin modüler, kayran meydan haddinden fazla bulutlanmış; Mutedil ve Maşrık Karadeniz kıyıları ile Sinop, Sivas, Tokat ve Ardahan çevrelerinin bora ve yer düz gök curcunalı boğanak yağışlı, başka yerlerin beş altı bulutlanmış ve açık geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların Samsun’un şark kesimleri, Kargaşa, Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde yerel kendisine sağlam olması bekleniyor.

ÇEKICILIK SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarında büyük benzeri mübayenet olmayacağı aritmetik ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle yıldız, doğu kesimlerde güney yönlerden belli belirsiz, arada bir mutedil kuvvette; Marmara’nın güneybatısı, Iye kıyıları, Akdeniz’in çöz kesimleri ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde şimalli yönlerden düz düzlük sağlam (40-70 km/sa) kendisine esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Samsun’un şark kesimleri, Kalabalık, Giresun, Trabzon ve Rize çevrelerinde yerel olarak sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek pahal şartlara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara’nın güneybatısı, Iye kıyıları, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güney kesimlerinde kuzeyli yönlerden düz yer akva (40-70 km/sa) olarak eseceği oranlama edildiğinden yaşanabilecek kontra şartlara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

Share: