Eymen Emre’nin yegâne isteği okulunda karne alabilmek

Trabzon’da, ana karnında oluşan ve halk arasında “ayrıcalı omurga” yerine dahi bildik spina bifida ve hidrosefali hastalıkları dolayısıyla okula gidemediği amacıyla evde eğitim uygulamasından yararlanan birinci sınıf öğrencisi Eymen Emre Diri, evvel karne heyecanını yaşadı.

Ortahisar ilçesine vabeste Çukurçayır Mahallesi’nde eğleşme eden Ramazan ve Canan Dallı Güllü çiftinin önceki çocukları Eymen Emre, 7 yıl ilk spina bifida rahatsızlığıyla dünyaya geldi.

Beyninde sıvı bile biriken Eymen Emre, hastalıkları zımnında okula gidemeyince Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın evde yetişek uygulamasından yararlandı.

Hami Saika İlkokulu kaliteli öğrencisi Eymen Emre’ye, İl Milli Yetişek Müdürlüğünce görevlendirilen dershane öğretmeni Burcu Aygün haftada üç dönem ders verdi.

Eymen Emre, geçmiş karnesini evlerini musahabe eden İl Milli Yetişek Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu’nun elinden aldı.

Fettahoğlu, AA muhabirine, Eymen Emre’nin karne sevincine iştirak etmek istediğini söyledi.

Milli Terbiye Bakanlığı’nın evde eğitim uygulamasından el genelinde 104 öğrencinin yararlandığını ifade eden Fettahoğlu, Eymen Emre’nin da bu öğrencilerden biri olduğunu belirtti.

Fettahoğlu, liyakatli öğrenciye tatilde dörtköşe mesafelik geçirmesi üzere “marifet ve oyun seti” armağan etti.

“Seneye inşallah okula gidecek”

Baba Ramazan Canlı, oğlunun okula gitmekte müşkülat yaşadığı amacıyla evde yetişek imkanından yararlandığını söyledi.

Oğlunun yetişek almasından mutlu olduğunu dile getiren Zihayat, “Okula gitmekte meşakkat yaşadığımız üzere ev bizim açımızdan henüz ongun oldu ama inşallah seneye okulda arkadaşlarıyla gelişigüzel bitmeme edecek. Bu yıl hakeza tıpkısı durumu var, evde eğitim. Seneye inşallah okula gidecek.” dedi.

Işlek, oğlunun henüz sosyalleşmesi amacıyla okula gitmesini çokça istediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu yetişek bizim amacıyla çok bereketli oldu. Bundan geçmiş, artık arkadaşlarıyla bu arada olsun diye kreşe götürmüştük. Devamlı gidip geliyordu. Bizim için sorun oluyordu ama evde yetişek bizim için çok rahatlatıcı tıpkısı buut. Bağımlı daha çok sosyalleşmesi amacıyla okula gitmesini istiyoruz. İlerleyen zamanlarda inşallah okula üstelik gidecek. İlk karnesini aldı. Öğretmenlerimiz dahi bize çokça destek oldu. Bizi çokça mutlu ettiler. İnşallah başka kollar dahi hakeza mutlu olur.”

Sarıklı Burcu Aygün, Eymen Emre’nin derslerinde haddinden fazla kudretli olduğunu anlatarak, “Derslerden tekessür bizim için hayatı öğrenmesi makro. Onu birlikte başardığımıza inanıyorum. Haftada üç dolaşma evde eğitime geliyorum. İyi kim Eymen’i tanımışım. Derslerinde başarılı, karnesini da aldı. Devre heyecanını dahi alay malay muammer olduk. Darısı ikinci döneme inşallah.” diye konuştu.

İlk kere karne aldığı üzere haddinden fazla bahtiyar olduğunu tamlayan Eymen Emre Dallı Güllü, “Çokça heyecanlıyım, karne aldım. Öğretmenime de burada olduğu amacıyla teşekkür ediyorum. Tatilde derslerimi yapacağım, oyun oynayacağım.” dedi.

Ruhlu, okula gitmek istediğini, karnesini da okulunda almak istediğini sözlerine ekledi.

Share: