Cezayir Genelkurmay Başkanı Şankariha: “Bağlantısızlık ilkesine bağlıyız”

Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Şankariha, ülkesinin arsıulusal ortaklarıyla ilişkilerinde “bağlantısızlık ilkesine” bağlılığını sürdürdüğünü ve irade kararında bağımsız milletvekili olduğunu tasdik etti.

Cezayir Defans Bakanlığının açıklamasına bakarak, Şankariha, ülkeyi müzakere eden MEMLUK Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General Michael Beary ile tıpkı araya geldi.

Şankariha, görüşmede, “Bu münasebetle Cezayir’in angajmansızlık ilkesine sımsıkı kapalı olduğunu izhar etmek isteriz. Ayrıca Cezayir, istiklal ve egemenliğinin yanı sıra alplık ve şanla mahmul tarihiyle ilgilendiren bile berenarı kıskançtır.” ifadelerini kullandı.

Washington ile ilişkilerine dayalı Şankariha, ülkesinin ” Amerika Müttehit Devletleri’ne eş askeri ve iktisadi muamele içre olduğu birçok bacanak mutluluk ile çıkarlarına bakım etme çerçevesinde şekilperest sergilediğini” belirtti.

Şankariha, Cezayir’in “iki ülkenin da Afrika kıtasındaki düzenlilik durumunu iyileştirme amacında olduğu göz önüne alındığında, gelişigüzel iki tarafın dahi arzularını karşılayan tıpkı işbirliği kurmaya amade olduğunu” tabir etti.

Öte yandan Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ülkeyi mülakat fail AFRICOM Komutanı General Beary’nin, çarşamba haset Reisicumhur Abdulmecid Tebbun yoluyla akseptans edildiği kaydedildi.

Rusya- Ukrayna Savaşı cihetiyle Moskova’ya müteveccih alınan müeyyide kararlarına uymadığı öne sürülerek MEMLUK ile Cezayir ortada iletişim araçları üzerinden üstü tutkun ayrımsız gerilim süreci yaşanıyor.

Share: