Eti Alüminyum, ciddi ürünü ‘özel alümina’da yatırım aşamasına geçti

Eti Alüminyum, Ar-Ge çalışmaları sebebiyle üretmeyi başardığı erdemli sıcaklığa dayanıklı, cebe hammaddesi yerine de geçer not ve savunma uran özellikle oluşmak için onlarca değişik kısım amacıyla stratejik öneme cemaat olan ‘özel alümina’ üretimi üzere envestisman kararı aldı.

Türkiye’üstelik Ar-Ge ve teknoloji çalışmalarıyla ciddi sektörler üzere üretim yaparak akan açığın azaltılmasına yardım veren Eti Alüminyum, yerli üretimi artıracak makro yatırıma imza atıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, ilkin savunma sanayii olmak üzere önemli sektörlerde mergup ‘özel alümina’ üretimi için düğmeye basan şeriklik, kuracağı yıpranmamış tesisi bu yılın üçüncü çeyreğinde faaliyete geçirecek. Yatırım kapsamında Konya Seydişehir’de bulunan alüminyum üretim tesisine eklenecek ‘Öğütülmüş Alümina Ünitesi’yle, ülkemizde hep ithal edilen ‘özel alümina’ ilk kez Türkiye’birlikte üretilmeye başlayacak. Eskimemiş yatırımla birlikte yıllık 40 bin tonluk ‘özel alümina’ üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor.

Eti Alüminyum’un Cengiz Ana Ortaklık aracılığıyla 2005 yılında Özelleştirme İdaresi’nden alınmasının arkası sıra 700 milyon doları aşan envestisman yapıldığına ilgi calip Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Hitit Alüminyum’un muallel yüzyıllık tecrübesine eklediğimiz uygulayım bilimi yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla üretimimizi sürdürüyoruz. 82 bin tonluk alüminyum üretimiyle bağırsak pazarın yüzdelik 10’unu karşılarken melfuf değeri faziletli yerel üretimle birlikte rastgele yıl 275 milyon dolarlık ithalatın önüne geçiyoruz” dedi.

Türk mühendisler geliştirdi

Tamamı Türk mühendisler marifetiyle geliştirilen ‘özel alümina’da Türkiye pazarının 25 bin tonluk hacmi bulunduğunu anlatan Arkan, bu pazarın herhangi bir sene yüzde 5 nema potansiyeli olduğunu belirtti. ‘Özel alümina’ üretiminin Türk savunma sanayii üzere bire bir inhina niteliğinde olduğunu vurgulayan Arkan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yaptığımız yatırımlarda rüçhan hedefimiz, ülkemizin ihtiyacı olan kalifiye ürünlerin üretimini Türkiye’birlikte yapabilir ağıl süzülmek. ‘Özel alümina’ da bu vizyonun bire bir sonucu. Bu yatırımla alay malay ülkemizde ilk kez üretilmeye başlanacak ‘özel alümina’, çokça faziletli sıcaklıklara dayanması ve 2 bin derecelerde bile erimeyen özelliğinin yanı sıra belli belirsiz ve elastiki oluşuyla bile makbul fasıl sayısını artırıyor. Bu önemli yatırımla birlikte ülkemizin ‘özel alümina’ ihtiyacını karşılayıp dışa bağımlılığını azaltmakla kalmayacağız; tıpkı zamanda kompetitif gücümüzü artırarak Türkiye’nin alüminyumda dış satım gücünü birlikte yukarıya taşıyacağız.” – İSTANBUL

Share: