Erdoğan: İran ile 30 bilyon dolarlık ticari hacme anlayış hedefimiz var

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile düzenlediği basın toplantısında, “30 milyar dolarlık ticari hacme erişme hedefimiz var. Maatteessüf COVID sebebiyle yavaş manada göçük ile yüz yüze kaldık. Şu zaman itibariyle 7,5 milyar doları yakaladık” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Sadabad Sarayı’nda, Türkiye-İran Faziletkâr Seviyeli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı’nın arkası sıra İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile düzenlediği eş matbuat toplantısında, sıkı kapsamlı ve heyetler arası toplantılarda gerçekleştirdikleri istişarelerin iki mutluluk ilişkilerine eskimemiş tıpkısı ivme kazandıracağına inandığını belirtti.

Reisi’nin ortaya koyduğu İran’ın komşularla ilişkilerinin geliştirilmesi vizyonunu haddinden fazla değerli bulduğunu anlatım fail Erdoğan, siyasal, askeri, kazançlı, ticari, kültürel alandaki dikçe görüşmeleri lüzumlu ilgilendiren bakanların gerekse kendilerinin rapor ika fırsatı bulduklarını söyledi.

İki ülkenin henüz önceki 30 bilyon dolarlık tecim hacmine algı hedefinin olduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef Kovid-19 salgını cihetiyle ağırbaşlı manada gerilemeyle yüz yüze kaldık. Şu an bakımından 7,5 milyar doları yakaladık. İnanıyorum kim iki ülkenin azimli yürüyüşüyle biz 30 bilyon dolara gine ulaşacağız. Savunma sanayinde atacağımız adımlarla bu süreci hızlandırmamız kabil. Ister yer yağı lazım doğal gaz alanında atılacak adımlarla da bu hızlanabilir. Türkiye olarak bildiğiniz kabil hele defans sanayinde pahal ayrımsız sıçramamız mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı haddinden fazla amma çokça önemsiyorum.”

Cumhurbaşkanı Reisi’nin ifade ettiği gibi terörle mücadelelerinin balaban tıpkı ehemmiyet taşıdığına dikkati calip Erdoğan, şunları kaydetti:

“PJAK, PKK, PYD, YPG, FETÖ yıldırı örgütleri, herhangi bir iki ülkenin birlikte ciddi manada başlangıç belasıdır. Bildiğiniz üzere biz bunları daha çok NATO sözleşmesinin içerisine dahi soktuk. Çünkü, bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçıran kafa belalarıdır. Nedeniyle bunlarla, el birliği içinde ayrımsız mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor.”

Reisicumhur Erdoğan, zaman Türkiye-İran Faziletkâr Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı’nın dışında cesim bire bir toplantıyı daha gerçekleştireceklerini anımsattı.

Astana üçlüsü yerine liderlerle tıpkı araya geleceklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Lazım Sayın Putin ister şahsım gerekse Sayın Reisi bire bir araya gelerek gelişmelerin akıbet halini masaya yatırmış olacağız. Astana sürecini baştan bir kıymetlendirme, Astana sürecini baştan ayağa tahammül durumu olacaktır. Bu vesileyle umum vekil arkadaşlarıma çokça teşekkür ediyorum. Aralarındaki mutabakatı, dayanışmayı devam ettirmelerini hele kendilerinden kâm ediyorum.”

Share: