‘Minimum 3, 4 kamer geçmişse ayrımsız anımsatma dozu yapmalarını öneriyoruz’

Başhekim İhsan Ateş : Türkiye’da ve dünyada hikâye sayıları artıştayken hatırlatma dozlarının katiyetle yapılmasını istiyoruz. Minimum 3, 4 kamer geçmişse tıpkı hatırlatma dozu yapmalarını öneriyoruz

Ankara Kent Hastanesi Genel Şifahane Başhekimi Doç. Dr. İhsan Keder, Kovid-19’a ait hatırlatma dozu uyarısı yaparak, “Hep üzere eğer son yaptıkları aşı üzerinden minimal 3, 4 kamer geçmişse ayrımsız anımsatma dozu yapmalarını öneriyoruz.” dedi.

AA muhabirine Kovid-19 züğürt ve fenomen sayısındaki sonuç durum ile TURKOVAC aşısıyla ilişkin çalışmalar üzerine izah fail Doç. Dr. Ateş, dünyada olduğu kabilinden Türkiye’dahi dahi hadise sayılarında katlanarak artış gözlemlenmeye başladığına işaret etti.

Ankara Kent Hastanesinde kısaca bir ay öncesinde 50’ye kadar sakıt olay sayısının şu anda 1500’e büyüklüğünde çıktığını tamlayan Keskin, bu vakaların kısaca yüzde 50’ye yakınının de çıktı artı saptandığını kaydetti.

“Bu da bize bu sayıların elan birlikte artacağını ve bulaşın çabuk benzeri şekilde yayılacağını gösteriyor.” diyen Izdırap, bu nedenle aşılamada şişman bire bir performans gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Çünkü telkih sayıları da enfeksiyon vakaları kabilinden düşmüştü. Pandeminin sunu koskocaman olduğu dönemlerde günce 7, 8 bin aşılama yaparken, bu ilkah sayıları 100 rakamlarına büyüklüğünde düşmüştü. Bu sonuç vaka artışıyla gelişigüzel döllenme sayılarında dahi vahim tıpkısı artım oldu. Döllenme oranlarına baktığımızda şu anda BioNTech daha aşkın sayıda yapılıyor. Ama imdi Türkiye’birlikte, dünyada ve mütekâmil ülkelerde aşılanma çok çok sayıda yapıldı. Bize mevrut vatandaşın büyük ayrımsız kısmı 4. ve 5. düze aşılamayı eden kişiler. Bundan etraf ‘hangi aşıyı yaptıralım?’ sorusunu çok çok alıyoruz. Benim kanaatim henüz geçmiş enfeksiyon geçirmiş ve aşılanmış olan kişilerde sunma tehlikesiz aralıkta kalmakta yarar var. Bu de, ‘inaktif aşıları heves rahatlığıyla yapabiliriz’ oluyor. Yani vatandaşlarımız 3. ve 4. dozlarını BioNTech yapabilecekleri kabilinden bununla birlikte CoronaVac ve TURKOVAC yapabilirler.”

– “Ikbal rahatlığıyla evcil aşımızı yapmalarını öneriyoruz”

Doç. Dr. Şiddetli, TURKOVAC ile ilgili devam fail icraat olduğunu belirterek, tamamlanan çalışmalara değindi. Izdırap, “Totalde 8 bine yakın vatandaşta biz bu aşıyı iş düzleminde yaptık. Bu aşımızın diğer benzeri inaktif telkih olan CoronaVac kadar emniyetli olduğu ve aktiflik noktasında ondan henüz bol olduğunu gözlemledik.” dedi.

Ateş, Türkiye’birlikte şu anda müstacel tasarruf onayıyla birlikte TURKOVAC aşısının kamu illerde yapıldığını kaydederek, şunları aktardı:

“Elan önceki on paralık enfeksiyon geçirmeyen ve her aşıyı yapmayan ve çift düze TURKOVAC aşısı işleyen tahminî 10 bin 200 vatandaşımızı takibe aldık. Bunları 14 ahit ile 168 aktarılma ortada izleme ettik. Bu proses içerisinde bu vatandaşlardan elden 93’ünün enfeksiyona yakalandığını resmi adına tayin ettik ve bunların içerisinden ise tıpkısı vatandaşımızın hastaneye yattığı ve akabinde taburcu olduğunu gözlemledik. Bu serencam bize şunu gösteriyor TURKOVAC aşısı gerçekte Kovid-19 enfeksiyonunda hareketli ayrımsız telkih. Ondan çevre tığ vatandaşlarımıza istek rahatlığıyla emin ve aktif olan yerli aşımızı dahi yapmalarını öneriyoruz.”

İhsan Çığlık aşıların yeğleme edilme oranına ilgili, “Hastanede gözlemlediğimiz Sinovac aşısından daha erdemli oranda, yeryüzü beş altı 3-4 intaç elan faziletli oranda TURKOVAC aşısı yeğleme ediliyor. Amma vatandaşlarımızın haddinden fazla bilgisi olmadığı amacıyla alelumum BioNTech aşısı yeğleme ediliyor, yabancı, Alman aşısı diyerek. Amma çıktı 4. ve 5. dozları yapıyoruz. Artık anımsatma dozlarını yaptığımız amacıyla güvenli olan yerel aşımızı üstelik güvenli tıpkısı şekilde yaptırabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

TURKOVAC’bile henüz ilk on paralık tozlaşma yapılmayan gönüllülerde safha 1 ve faz 2 çalışmaları ile Ankara Kent Hastanesinin zarfında olduğu safha 3 çalışmasının tamamlandığını tamlayan Biberli, şu andaysa 2 doz BioNTech yapılan ve elan geçmiş Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeyen gönüllülerde TURKOVAC anımsatma düze çalışmasını yaptıklarını söyledi.

Doç. Dr. Şiddetli, bu çalışmanın bile gelişmemiş müddet içerisinde sonuçlanacağını anlatım etti.

-“Anımsatma dozlarının katiyetle yapılmasını istiyoruz”

Vatandaşlara hatırlatma dozunu yaptırmalarını öneren Biberli, sözlerini şöyle sürdürdü:

KAPAT X

“Henüz ilk Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş evet dahi geçirmemiş olan şu anda herkesin aşılama yaptırdığını biliyoruz. Telkih yaptırmayan çok azınlıkta evet birlikte bu eşhas elhak Kovid-19 enfeksiyonu geçirmişler. Şu anda Türkiye’bile ve dünyada hikâye sayıları artıştayken bu hastalıktan, bu virüsün hastalık olumlu etkisinden korunmanın arz ongun yolunun telkih olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla hatırlatma dozlarının katiyen yapılmasını istiyoruz. Öncelikle risk grubunda, müstakbel yaşta ve muafiyet sistemi tutkun olan evet dahi haremlik fail tehlikeli hastalıkları olanların da on paralık vakit kaybetmeden aşılarının yapılmasını öneriyoruz. Tümce üzere eğer sonuç yaptıkları aşı üzerinden asgari 3, 4 kamer geçmişse tıpkısı anımsatma dozu yapmalarını öneriyoruz.”

TURKOVAC’ın sonuçlarına bakıldığında tek vatandaşta korkulu alerjik tepki gözlemlenmediğini tamlayan Doç. Dr. Elem, sözlerini, “Alerjisi olanlarda TURKOVAC tahsis etmek gayet güvenli tıpkısı yaklaşım. BioNTech’e cebin henüz yoğun alerjik reaksiyonlar gözlemlediğimiz üzere korkulu alerjisi olan kişilerde henüz az alerjik tepki oluşturan inaktif aşıların yapılmasını öneriyoruz. Ben güvenli tarafta kalmaya hep ilgi gösteriyorum. Çetin ayrımsız riziko faktörü yoksa, bu enfeksiyona yakalandığı ant ağır sıklet bakıma gidiş kabilinden bire bir boyut gözlemlemiyorsam alelumum hastalarıma inaktif aşılama yapmalarını öneriyorum.” diye niteleyerek tamamladı.

Share: