“Ekincilik Cebimde” ateş parçası uygulaması Kayserili çiftçilerin işini kolaylaştırdı

Kayserili üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığının geliştirdiği “Tarım Cebimde” işlek uygulamasını çökertme telefonlarına indirerek kullanmaya başladı.

Yeşilyurt Mahallesi’nde kocabaş hayvan besiciliği özne genç müteşebbis Iyi Kuvvetli, üretim yaparken işlerini kolaylaştıracak benzeri uygulamaya ihtiyaç duyduğunu, “Ekincilik Cebimde” uygulamasının bu ihtiyacı giderdiğini söyledi.

Besiciliğe önceden destek aldığını tamlayan Akva, “Bu süreçte hayvanları bırakıp müdürlüklere başvurmak az çok zordu. Uygulamadan sonradan müdürlüklerdeki evrak kağıt işleriyle işimiz azaldı. Bizim yaptığımız gelişim, teknolojiyle ilişkisi olan bir iş değil amma günümüz gereksinimlerinden ekolojik ortam teknolojiye gerekseme duyuyorduk. Şimdi hayvanlarımızın başından ayrılmadan Tarım Cebimde uygulamasıyla işlerimizi halledebiliyoruz. Teknolojiyle bu işi çitmek çok fena hâlde ayrımsız kadem oldu. Emeği geçen herkese çokça teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Barsama Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Halil Lüks ise kıvrak uygulamayla işlerini zamandan tasarruf ederek hallettiğini dile getirdi.

Çiftçilik yaparken her zaman devletin desteğini gördüğünü vurgulayan Sivri, şunları kaydetti:

“Oturduğum yerden Dikici Taşıt Sistemi (ÇKS) işlemlerini yapabiliyorum. Hangi mahsulden ne kadar destek alabileceğimi görebiliyorum. Ekim zamanı bana faydası olabilecek yayınlar izliyorum. Imdi İl Ekincilik Müdürlüğüne gitmeme icap kalmadı. Eskiden dosyamızı alır tek biricik ilgililerle görüşmeye giderdik. Şimdi uygulama yardımıyla işlerimi 3 zaman içinde halledebiliyorum. Bakanımıza çokça teşekkürname ediyorum.”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından tanıtımı yapılan uygulamayla nebati ve hayvani istihsal sekmelerinde birçok konuyu bulabilen üreticiler, ilkin ÇKS bilgileri doğmak üzere geçmiş yıllara ilgilendiren bağış ödemeleri, sene içerisinde yapılan bindi ödemelerinin takvimi, sunulan hizmetlere ait yetişek ve eser çalışmaları ve e-ululuk üzerinden sunulan hizmetlere ulaşım sağlayabililiyor.

Share: